Menu

Wybory 2020: Nieoficjalne wyniki PKW. Brakuje 9 protokołów, m.in. z UK

Wybory 2020: Nieoficjalne wyniki PKW. Brakuje 9 protokołów, m.in. z UK
Wciąż brakuje protokołów zagranicznych: jednego z Brukseli, sześciu z Londynu i dwóch z Manchesteru. (Fot. Getty Images)
Andrzej Duda zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc. - wynika z nieoficjalnych wyników głosowania przedstawionych dzisiaj rano przez PKW. Wciąż brakuje jednak dziewięciu protokołów, w tym z Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Szef PKW sędzia Sylwester Marciniak przedstawił komunikat z 13 lipca, na podstawie danych z godz. 7:58 (czasu polskiego), który stanowi "informację o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania w wyborach prezydenta RP".

Są to dane "na podstawie otrzymanych informacji o wynikach głosowania w 27 tys. 222 obwodach, z ogólnej liczby 27 tys. 231 obwodów, czyli brakuje 9, także liczba obwodów to 99,97 proc." - poinformował.

Według niego, cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów w zakresie liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów są następujące: Andrzej Sebastian Duda - 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc.; Rafał Kazimierz Trzaskowski - 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc.

Sędzia Marciniak podkreślił, że frekwencja wyborcza, według danych, które PKW otrzymała w protokołach obwodowych komisji, które zostały wprowadzone do systemu elektronicznego, wynosi 68,12 proc.

"Żeby ewentualnie jakichś tutaj złych emocji nie było, dlatego podajemy już te nieoficjalne dane, przy braku jeszcze dziewięciu protokołów" - dodał szef PKW.

Są to protokoły zagraniczne: jeden z Brukseli, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru. Jak zaznaczył, trudno powiedzieć, kiedy te protokoły zostaną wprowadzone, bo prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają. "Nie sądzę, żeby do jutra jakiejkolwiek z tych dziewięciu komisji nie udało się przekazać protokołu z ustalenia wyników" - przyznał dzisiaj przewodniczący PKW.

Do udziału w wyborach na terenie Wielkiej Brytanii zarejestrowała się rekordowa ilość 183 tys. obywateli polskich, co stanowi jedną trzecią wszystkich wyborców zarejestrowanych za granicą. To także o ponad 50 tys. więcej niż w pierwszej turze.

11 obwodów wyborczych na terenie Zjednoczonego Królestwa są największymi na świecie pod względem liczby wyborców - w większości z nich zarejestrowało się po kilkanaście tysięcy osób, podczas gdy w Polsce obwody wyborcze liczą zwykle po 2 000 osób. 

Czytaj więcej:

Wybory 2020: Protokoły z Manchesteru dotarły dopiero nad ranem

II tura wyborów za granicą: Jeszcze więcej Polaków będzie głosować

Największe zagrożenia dla polskiej gospodarki? Brexit i przegrana Trumpa

    Komentarze
    • Amarpl
      13 lipca 2020, 08:20

      dobrze że nie mieszkam w tym dziwnym kraju

    • Tomek
      13 lipca 2020, 08:40

      @Amarpl
      I my też się bardzo cieszymy, z tego właśnie samego powodu, że nie mieszkasz "w tym dziwnym kraju".

    • Czytelnik anonimowy
      13 lipca 2020, 08:44

      Podkarpacie, podstawówka, zawodówka, bezrobotni i pozamiatane.

    • We are
      13 lipca 2020, 08:57

      Czyli mamy ponad 9 milionów Polaków którzy zagłosowali na wiernego giermka Her Tuska. Ręce opadają.... już nawet nie mówię o tym że gość zmienia zdanie jak kobieta ubranie. Ale 9 baniek na rodzinę Judasza? Ciekawe ile ten by Polski sprzedał za stanowisko w UE

    • Bezpartyjny
      13 lipca 2020, 09:00

      Jestem dumny z mojego kraju i z moich rodaków i cieszy mnie bardzo ze zwyciężyła demokracja i zdrowe poglądy moralne😀😀😀

    • Edek
      13 lipca 2020, 09:09

      Amarpl, ja też cieszę się, że kogoś takiego, jak Ty, nie mam za sąsiada w kraju. Dla mnie Polska, to ojczyzna, dziwna, nie jest, ale nekana od wieków przez rusa i Prusa. Wiwat prezydent Duda.

    • Ela
      13 lipca 2020, 09:11

      Brawo Polska! Gratulacje dla Pana Prezydenta!

    • Kibicuje
      13 lipca 2020, 09:27

      prezydentowi Andrzejowi Dudzie , mówi do ludzi jak człowiek do wszystkich , a nie jak sterowany mafiozo trzaskowski przez swoje po , jemu słowo przepraszam do tych skrzywdzonych ludzi z kamienic przez gardło nie przeszłoby

    • Karol
      13 lipca 2020, 09:43

      Brawo Duda i PiS.
      Wyborcy tvn onet wyborczej polsat lewackie lemingi na niemiecki i ruskich tv.
      Myślenie was boli.

    • Marek
      13 lipca 2020, 09:55

      Gratulacje dla Pana Prezydenta. Ciesze sie ze wygrała kultura, historia i ze nie będziemy ślepo brnąć w kierunku zachodu. Mamy swoje korzenie, swoją kulturę i swoją religie więc szanujmy to. Oczywiście szanujmy wszystkich ale dbajmy o to co dostałyśmy w spadku po przodkach. Szanujmy nasza kulturę

    • London_Nth
      13 lipca 2020, 10:25

      PiSPeO jedno Zuo...
      Polacy przegrali po pierwszej turze, wygral po raz kolejny Okragly Stol...

    • Sowa
      13 lipca 2020, 10:38

      ......".A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."....dodam od siebie i rozum swój także. Brawo Polski Prezydencie.

    • Teresa
      13 lipca 2020, 10:40

      Cieszę się ze wygrał Andrzej Duda ! Brawo rodacy !

    • Dana
      13 lipca 2020, 11:42

      Wygląda na to, że w Polsce szukuje się na długotrwałe zamieszki albo nawet wojnę domową. Jak zwykle ślepa wiara w kk , omawiany starczy umysł, i ludzie przekupieni , prosci od pluga oderwani zadecydowali. Tym razem mlodych inteligentnych, wykształconych ludzi w wieku produkcyjnym było tak wielu,że nie udało się zatuszować całego wielkiego wyniku.Zobaczymy na ulicach ilu patriotów wyjdzie walczyć za swój rezimowy nierzad nie licząc wojska i policji oczywiscie.

    • Ja
      13 lipca 2020, 11:42

      Polacy nie gesi swoj jezyk maja

    • Paczolek
      13 lipca 2020, 12:02

      Brawo dla Pana Prezydenta!
      Btw jak Rafau przekonał do siebie te 9mln???

    • Ona
      13 lipca 2020, 12:07

      Ja mam takie skromne pytanie. Jak tak cieszycie sie z wygranej A.Dudy i PIS, nie chcecie dazyc w kierunku zachodu, a Polska za ich rzadow jest krajem mlekiem i miodem plynacym to co wy tu robicie w uk?? Nie piszcie o nekaniu za prusow czy rusow bo naszym dziadkom wstyd przynosicie. Oni walczyli za wolnosc, a wy wasza sprzedaliscie sie za srebriki. I nadal nami komuna bedzie rzadzic. I po co byl stan wojenny, po co byla dawna solidarnosc. Coz wszystko jest na sprzedarz jak widac i co wy kiedys powiecie wnukom.

    • Czyżby
      13 lipca 2020, 16:37

      Wszystkich zachwyconych wynikiem wyborów zapraszamy z powrotem do kraju. Pożyjecie, zobaczycie....

    • MACIEK
      13 lipca 2020, 17:19

      ZALOSNY KRAJ,ZALOSNY PREZYDENT

    • Londyn
      13 lipca 2020, 17:37

      Ja akurat wyjechałem za rządów PO , w tej chwili na pewno bym nie wyjechał

    • Andre
      13 lipca 2020, 18:31

      Pytałem ludzi którzy głosowali na Trzaskowskiego czy wiedzą, że:
      - skrzywdził ofiary reprywatyzacji których okradła jego partia PO
      - czy wiedzą że Trzaskowski działa przeciwko Polsce
      - podnosił wiek emerytalny i podatki
      - odbierał pomoc niepełnosprawnym
      Ci ludzie nie wiedzieli o jego przeszłości

    • Gość
      13 lipca 2020, 22:16

      Do wszystkich nierozumiejących co właśnie się wydarzyło. Wygrał lepszy kandydat. Bez względu na Wasze opinie (często pełne głupich argumentów powtarzanych z mediów) istotne w tych wyborach było jedno. Prawo veta. W przypadku wygranej RT paraliż prac Sejmu (vetowanie wszystkich ustaw) i ogólny chaos. Tak się nie buduje silnej Polski, tak się ją niszczy od środka. Co do wyniku mam nadzieję że da do myślenia nie tylko opozycji ale i patria rządząca wyciągnie z niego wnioski.

    • Gość
      14 lipca 2020, 18:27

      Elektorat Trzaskowskiego to w głównej mierze ludzie z wyższym i średnim wykształceniem
      - PiS... Likwidujemy szkoły wyższe i średnie...

    • Ona
      14 lipca 2020, 18:36

      Gosc zapraszam do zapoznania sie z historia, komuny tez by nie obalono, gdyby kazdy myslal tak jak ty. Rozumie, ze jak sejm uchwali glupia ustawe to mozna ja podpisac.
      Andre pamietaj jak potraktowano niepelnosprawnych w sejmie? Nie mow mi,ze ta wiedza robi wiecej nasz lepiej. Wiek emerytalny to temat dyskusyjny. Zadne wyjscie nie bedzie dobre bo spoleczenstwo sie starzeje. Tu nalezy zmienic system a nie wiek. I jak na razie ani jeden, ani drugi nic takiego nie zaproponowal.W systemie ktory teraz mamy za kilka lat bedzie emerytura glodowa.

    • Ona
      14 lipca 2020, 18:45

      Andre nie rozumie co masz na mysli "dzialal przeciwko Polce" No to samo mozna powiedziec o obecnym prezydencie. A co do reprywatyzacji zobacz ile osob zostalo skrzywdzone przez skoki i temu podobne.
      Londyn to czemu tu jestes???