Menu

Wszystkie kraje Schengen, poza Irlandią, zamknęły granice zewnętrzne

Wszystkie kraje Schengen, poza Irlandią, zamknęły granice zewnętrzne
Te nadzwyczajne środki mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie. (Fot. Getty Images)
Wszystkie kraje UE i strefy Schengen poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała dzisiaj Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.
Reklama

Decyzję o wprowadzeniu skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży do Schengen podjęli w ubiegłym tygodniu szefowie państw i rządów krajów UE. Ich wdrożenie należy do poszczególnych krajów członkowskich, bo kompetencje w tym zakresie nie zostały przeniesione na poziom wspólnotowy.

"Jeśli chodzi o decyzje o podróżach do UE, które nie są niezbędne, to wszystkie kraje czółnowskie za wyjątkiem Irlandii oraz wszystkie kraje należące do strefy Schengen podjęły środki wdrażające te restrykcje" - oświadczył dzisiaj na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Do strefy Schengen, poza 22 państwami UE, należą również cztery kraje spoza Unii: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Sytuacja Irlandii, która wprawdzie jest poza Schengen, ale stosuje część jej dorobku prawnego, jest inna niż pozostałych państw UE ze względu na wspólny obszar podróży z Wielką Brytanią. Dublin musi porozumieć się z Londynem, aby wprowadzić ograniczenia.

Zamknięcie granic zewnętrznych UE dla podróży, które nie są niezbędne jest tymczasowe. Zgodnie z ustaleniami przywódców UE, ma ono obowiązywać 30 dni. Technicznie to każde z państw będzie samo znosiło te restrykcje, ale - jak zaznaczył rzecznik KE - będzie się to działo w skoordynowany sposób.

Niezależnie od tego część państw należących do Schengen postanowiło przywrócić kontrole graniczne wewnątrz obszaru. Z informacji przekazanych dzisiaj przez KE wynika, że na razie takie działania notyfikowało 12 państw UE i dwa kraje stowarzyszone.

Chodzi o Austrię, Węgry, Czechy, Szwajcarię, Danię, Polskę, Litwę, Niemcy, Estonię, Norwegię, Portugalię, Hiszpanię, Finlandią i ostatnio również Belgię.

Czytaj więcej:

KE chce zamknąć granice Unii Europejskiej na 30 dni

Szefowa KE: Ponad 100 tys. Europejczyków utknęło za granicą

15 minut na przekroczenie granicy. Nowe wytyczne dla państw UE

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   24 marca, 15:49

   A Ursula von der Leyen jeszcze nie upomniala tych wszystkich krajow? Czy tylko Polsce to nalezy sie?

  • Aga
   24 marca, 16:10

   Szwecja tez ma otwarte granice, sa tylko rekomendacje aby nie podrozowac.

  • Ze wsi
   24 marca, 20:04

   da rade jeszcze przejechać z UK do Polski samochodem , czy już nie ma szans

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama