Menu

Wojsko buduje obóz dla migrantów pracujących przy zbiorach truskawek

Wojsko buduje obóz dla migrantów pracujących przy zbiorach truskawek
"170 pracowników żyje w nieludzkich warunkach". (Fot. Getty Images)
Władze sił zbrojnych Hiszpanii skierowały wczoraj żołnierzy do budowy obozu dla migrantów w Andaluzji, w południowej części tego kraju. Ośrodek powstanie po skardze przedstawiciela ONZ na złe warunki sanitarne, w jakich żyją zbieracze truskawek.
Reklama

Jak poinformował portal "El Foro de Ceuta", od kilku tygodni przedstawiciel ONZ ds. ubóstwa i praw człowieka Olivier De Schutter apelował do władz hiszpańskich oraz do wspólnoty międzynarodowej w sprawie bardzo złych warunków, w jakich żyją sprowadzani do zbiorów truskawek imigranci.

Przed wydaniem przez władze Hiszpanii zgody na budowę obozu, który powstanie w prowincji Huelva, De Schutter alarmował, że "miejsca i warunki, w których żyją imigranci na plantacjach truskawek, są nędzne, co może prowadzić do przypadków śmierci". Wyjaśnił, że większość z tych osób została pozbawiona dostępu do wody i elektryczności.

Przedstawiciel ONZ przypomniał, że trzy miejsca, w których mieszkali pochodzący z zagranicy zbieracze truskawek, spłonęły w ostatnich tygodniach w pożarach. De Schutter oskarżył też lokalne władze o zignorowanie informacji, że "170 pracowników zarobkowych żyje w nieludzkich warunkach".

Belgijski prawnik przypomniał, że przez ponad miesiąc jego wcześniejsze apele o zapewnienie godnych warunków mieszkaniowo-sanitarnych były ignorowane także przez rząd Hiszpanii.

"To bardzo poważny problem humanitarny, który dotychczas był lekceważony" - ocenił De Schutter, ujawniając, że wśród zawiadomionych przez niego instytucji hiszpańskich jest rzecznik praw obywatelskich.

Według hiszpańskich mediów, wśród imigrantów pracujących na plantacjach truskawek w Andaluzji przeważają obywatele Maroka, głównie kobiety.

Czytaj więcej:

Brytyjczycy sprowadzają samolotami pracowników z Rumunii

Jeremy Clarkson domaga się, by brytyjska żywność była droższa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama