Menu

Włochy: Uroczystości na polskim cmentarzu wojennym w rocznicę bitwy o Monte Cassino

Włochy: Uroczystości na polskim cmentarzu wojennym w rocznicę bitwy o Monte Cassino
Zniszczony klasztor na wzgórzu Monte Cassino - zdj. z 1944 roku. (Fot. Keystone/Getty Images)
W 76. rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino, w której zasadniczą rolę odegrali żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa, odbyły się dzisiaj uroczystości na polskim cmentarzu wojennym na wzgórzu. Odprawiona została msza, złożono wieńce.
Reklama

Hołd uczestnikom walk oddała córka generała, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, która napisała na Twitterze: "Jesteśmy na polskim cmentarzu wojennym, by oddać hołd bohaterom i wziąć udział w uroczystej mszy świętej w ich intencji".

Na cmentarzu była grupa około 20 osób, wśród nich burmistrz Cassino Enzo Salera i opat klasztoru benedyktynów na wzgórzu Donato Ogliari, a także stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowym Programie Żywnościowym i Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa w Rzymie Artur Pollok.

Bitwa o Monte Cassino to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce pomiędzy 17 stycznia a 19 maja 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. (Fot. Keystone/Getty Images)

Mszę na cmentarzu na Monte Cassino odprawił ksiądz Jacek Staniek z polskiego kościoła w Rzymie. Po mszy odbyła się ceremonia złożenia wieńców.

Delegacja była też w mieście Cassino przed popiersiem generała Andersa.

Rocznicowe uroczystości odbyły się w znacznie mniejszym niż zazwyczaj gronie z powodu pandemii koronawirusa oraz przy zachowaniu wymaganych środków ochrony sanitarnej. 

Czytaj więcej:

Biegiem na Monte Cassino Polacy oddali hołd żołnierzom gen. Andersa

Pielęgniarka i żołnierz spod Monte Cassino trafili po latach do tego samego domu opieki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama