Menu

Właściciel Topshop na skraju bankructwa

Właściciel Topshop na skraju bankructwa
Topshop, który nie nadążał za trendami w handlu, lata świetności ma już za sobą... (Fot. Getty Images)
Należące do sir Philipa Greena imperium Arcadia, które jest właścicielem takich marek jak Topshop, Burton czy Dorothy Perkins, jest na krawędzi upadku. Zatrudnienie może stracić nawet 13 tys. osób - informuje dzisiaj BBC.
Reklama

Philip Green ubiegał się o kredyt bankowy w wysokości £30 milionów, aby pomóc firmie w okresie świątecznym. Jednak - jak podają brytyjskie media - rozmowy z pożyczkodawcami zakończyły się fiaskiem i w poniedziałek spółka planuje powołać zarząd upadłościowy. Jeśli Arcadia szybko nie znajdzie nowego właściciela, pracę może stracić nawet 13 tys. osób.

Grupa twierdzi, że to wybuch ​​pandemii "zdziesiątkował" jej biznes. "Pracowaliśmy nad kilkoma opcjami awaryjnymi, aby zabezpieczyć przyszłość naszych marek. Kontynuujemy sprzedaż, a nasze sklepy zostaną ponownie otwarte w Anglii i Irlandii, gdy tylko w przyszłym tygodniu znikną rządowe ograniczenia dotyczące Covid-19" - przekazał zarząd spółki.

Jednak media wskazują, że już przed pandemią najbardziej znane marki należące do Arcadii, w tym Topshop, przegrywały z odzieżowymi sklepami internetowymi, takimi jak Asos, Boohoo i Pretty Little Thing. W sieci dużo lepiej radził sobie też bezpośredni rywal Topshop z high street, czyli Zara, który konsekwentnie inwestował w cyfrowy biznes.

Richard Lim, dyrektor naczelny firmy analitycznej Retail Economics, ocenił, że - podczas gdy wszystkie sklepy odzieżowe ucierpiały na skutek pandemii - "upadek Arcadii został przyspieszony z powodu oferty internetowej, która jest daleko w tyle za konkurencją".

"Lata niedoinwestowania w kanał cyfrowy poważnie ograniczyły zdolność firmy do skutecznego handlu w tym niezwykle trudnym okresie" - dodał ekspert, cytowany przez BBC.

W ostatnich sprawozdaniach finansowych za rok obrachunkowy zakończony 1 września 2018 r. Arcadia odnotowała stratę przed opodatkowaniem w wysokości £93,4 mln w porównaniu do £164,6 mln zysku w analogicznym okresie 2017 r.

Według magazynu "Forbes", majątek Philipa Greena i jego żony Cristiny wart jest £1,7 miliarda.

Czytaj więcej:

Victoria's Secret UK na skraju bankructwa

Kolejne sieci sklepów w UK informują o gigantycznych zwolnieniach

Debenhams zwolni kolejne 2 500 osób

Kolejny gigant "na skraju bankructwa". Pracę może stracić 21 tys. osób

Sainsbury's zapowiada duże zwolnienia. Pracę straci 3,5 tys. osób

Sieci Peacocks i Jaeger mogą zwolnić nawet 4 700 osób

Anglia: Od 2 grudnia zaostrzone restrykcje pozostaną na większości obszarów

  Komentarze
  • Tyt
   28 listopada 2020, 00:10

   ma 1,7 miliarda majątku i ubiega się o kredyt 30 milionów? To nie moe pożyczyc swojej firmie tych groszy? Mo chyba, że zależy mu, żeby firma upadła.

  • ;/
   28 listopada 2020, 07:37

   Welcome to lockdown !!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama