Menu

Władze Szwecji: Nie będzie złagodzenia restrykcji

Władze Szwecji: Nie będzie złagodzenia restrykcji
Premier Szwecji: "Wielką ostrożność, jaka panowała wiosną, zastąpiły uściski, imprezy i tłok w komunikacji publicznej". (Fot. Getty Images)
Premier Szwecji Stefan Loefven poinformował wczoraj, że nie będzie zapowiadanego na październik złagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.
Reklama

"Wielką ostrożność, jaka panowała wiosną, zastąpiły uściski, imprezy i tłok w komunikacji publicznej. W pewnym sensie jest to zrozumiałe, ale musimy wytrwać. Sytuacja jest lepsza, lecz kryzys się jeszcze nie skończył" - ostrzegał na specjalnie zwołanej konferencji szef rządu.

Pod koniec sierpnia Urząd Zdrowia Publicznego zaproponował rządowi zwiększenie od 1 października limitu liczby uczestników imprez kulturalnych oraz sportowych z 50 do 500 osób. Wówczas wskazywano, że będzie to możliwe pod warunkiem zachowania szeregu zaleceń: zapewnienia numerowanych miejsc siedzących oraz metrowych odstępów.

Limit uczestników zgromadzeń to jedyne poważne obostrzenie antypandemiczne w Szwecji. Wciąż nie obowiązuje nawet zalecenie noszenia maseczek.

Wzrost liczby zakażeń odnotowano w Sztokholmie oraz regionie Vaesterbotten. (Fot. Getty Images)

Jednocześnie utrzymana zostaje decyzja rządu o zniesieniu zakazu odwiedzin w domach opieki. Liczba zakażeń w tego typu placówkach utrzymuje się na niskim poziomie. Goście będą jednak musieli zapowiadać się wcześniej, a prowadzący domy opieki dostosować obiekty do zaleceń sanitarnych.

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, omawiając sytuację w Szwecji, ocenił, że "powoli zmierza w złym kierunku". "Jesienią wielu ludzi powróciło do pracy" - podkreślił Tegnell, apelując o pracę z domu.

Według epidemiologa, wzrost liczby zakażeń odnotowano w Sztokholmie oraz regionie Vaesterbotten, ale w wielu innych regionach sytuacja jest wciąż stabilna.

Rząd poinformował również o przedłużeniu do końca roku możliwości otrzymania świadczenia chorobowego dla osób należących do grup ryzyka, a niemogących pracować zdalnie.

Dzisiaj liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 533. To największy dobowy przyrost od początku lipca. Łączna liczba zakażeń przekroczyła 90 tys. Dotychczas na Covid-19 zmarło w Szwecji 5 878 osób, w tym dwie w ciągu ostatniej doby).

Czytaj więcej:

Eksperci: To nieprawda, że w Szwecji nie było lockdownu

Ekspert: W Szwecji nie będzie drugiej fali pandemii

"Svenska Dagbladet": Wszyscy naśladują Szwecję w walce z koronawirusem

W Szwecji stabilna sytuacja. W Danii i Norwegii znaczny wzrost zakażeń

Szwecja: W Sztokholmie przełamanie trendu - rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Brytyjski rząd: "Nie naśladujemy Szwecji w walce z Covid-19"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama