Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Większość Polaków chce płacić zbliżeniowo podróżując za granicę

Większość Polaków chce płacić zbliżeniowo podróżując za granicę
Polacy stawiają na płatności zbliżeniowe. (Fot. Getty Images)
Podczas zagranicznych podróży 55 proc. Polaków chce płacić kartami, smartfonami lub smartwatchami. 74 proc. respondentów wskazało, że cenią płatność zbliżeniową za wygodę - wynika z badania Visa.
Reklama
Reklama

Visa udostępniła wyniki badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2022, które objęło osiem rynków Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę. Z badania wynika, że 55 proc. Polaków podczas podróży zagranicznych "chciałoby płacić przy użyciu kart lub smartfonu/smartwatcha".

Według autorów raportu, trend ten rozwinął się w czasie pandemii, kiedy konsumenci częściej robili zakupy w internecie i płacili kartami w sklepach. "Przyzwyczajenie do płacenia w cyfrowy sposób jest widoczne w wyborze metod płacenia podczas wyjazdów za granicę" - podkreślili.

"Polacy, którzy w takich sytuacjach wybierają kartę lub smartfon/smartwatch cenią te metody płatności za wygodę (74 proc.), szybkość (68 proc.) i brak ryzyka utraty gotówki (45 proc.), a także za bezpieczeństwo (42 proc.) oraz brak konieczności wymiany gotówki na lokalną walutę (40 proc.)" - wymienia Visa.

Badanie wykazało, że 81 proc. respondentów z Polski używa tej samej karty do płacenia w kraju i za granicą, a "tylko 19 proc." Polaków korzysta z innej karty podczas podróży zagranicznych.

"Zapytani o powody takiego stanu rzeczy, Polacy wskazywali poczucie większego bezpieczeństwa wynikające z tego, że nie płacą swoją główną kartą (38 proc.), lepsze kursy wymiany walut (35 proc.), dostęp do wielu różnych walut (28 proc.), a także lepszą kontrolę wydatków (26 proc.)" - wskazano.

Ponadto 37 proc. polskich respondentów zadeklarowało, że podczas wyjazdów zagranicznych "chętnie zapłaci kartą w sposób zbliżeniowy, a jedna piąta (20 proc.) chciałaby płacić zbliżeniowo swoim smartfonem lub smartwatchem".

Respondenci najczęściej płacą zbliżeniowo za granicą na stacjach benzynowych (74 proc. łącznych wskazań dla kart i smartfonów/smartwatchów), w aptekach i drogeriach (70 proc.), sklepach spożywczych, restauracjach i centrach handlowych (po 66 proc. w każdym z tych miejsc), a także płacąc za rozrywkę, w tym zwiedzanie muzeów, galerii i parków rozrywki (60 proc.).

Czytaj więcej:

Limit płatności zbliżeniowej wzrośnie do £100

Internauci w UK kpią z ministra finansów. Nie wiedział, jak zapłacić zbliżeniowo

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama