Menu

Wirusolodzy zgodni: "Kibice wrócą na trybuny najwcześniej za rok"

Wirusolodzy zgodni: "Kibice wrócą na trybuny najwcześniej za rok"
Wirusolodzy uważają, że to koniec sportu w 2020 r. (Fot. Getty Images)
Niemiecki wirusolog Christian Drosten uważa, że kibice na trybuny będą mogli wrócić dopiero w przyszłym roku. 'Ale nawet to jest optymistyczną prognozą. Jeśli wrócimy do rywalizacji sportowej, to raczej bez publiczności' - przyznał w wywiadzie dla gazety 'Stern'.
Reklama

Powodem jest szerzący się na świecie koronawirus, który z ogromną siłą zaatakował Europę i spowodował "zamrożenie" sportu. Rozgrywki wszystkich najważniejszych lig są zawieszone, nie rozgrywane są kwalifikacje olimpijskie, nie odbywają się wyścigi, mityngi, zawody.

"Sport, jaki znaliśmy wcześniej, nie wróci zbyt szybko. Kibice na trybunach pojawią się najwcześniej za rok, a i to jest scenariuszem optymistycznym. Bardziej prawdopodobne jest ograniczenie liczby widzów lub rozgrywki bez udziału publiczności" - podkreślił Drosten.

Jego zdanie podziela inny wirusolog Alexander Kekule: "Uważam, że niemożliwe jest rozgrywanie w tym roku jakichkolwiek dużych wydarzeń. Wykluczony jest udział widzów - także w trakcie igrzysk, jeśli się w ogóle odbędą".

Zaapelował też do MKOl o rozważne podejmowanie decyzji. "Nie ma lepszego środowiska do rozwoju wirusa niż właśnie takie wydarzenia jak igrzyska. Ich rozgrywanie w tym roku uważam za nieodpowiedzialne" - zaznaczył.

Jego zdaniem, w tym roku nie wrócą też ligi, czy inne "regularne wydarzenia sportowe". "To przy obecnym rozszerzaniu pandemii jest po prostu niemożliwe, ponieważ jej wygaśnięcie będzie trwać kilka miesięcy, a obecnie nie ma nawet mowy o takim zjawisku. Jesteśmy cały czas w bardzo zaawansowanej fazie wzrostu zachorowań" - zauważył.

Czytaj więcej:

Świat sportu sparaliżowany pandemią koronawirusa

Problemy z kontraktami piłkarzy. "FIFA analizuje sytuację"

EURO 2020 przełożone o rok, rozgrywki klubowe mają trwać do 30 czerwca

Czołowy chiński piłkarz zarażony koronawirusem w Barcelonie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama