Menu

Wielka Brytania zainwestuje 193 mln dol. w komercjalizację komputerów kwantowych

Wielka Brytania zainwestuje 193 mln dol. w komercjalizację komputerów kwantowych
Celem inżynierii kwantowej jest opanowanie i budowanie, wytwarzanie i konstruowanie nowych urządzeń (np. komputer kwantowy). (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd ogłosił, że zainwestuje 193 mln dol. (153 mln funtów) w komercjalizację technologii komputerów kwantowych w ramach Narodowego Programu Technologii Kwantowych.
Reklama

Łączna wartość nakładów inwestycyjnych w ramach tego programu przekroczyła tym samym 1,2 mld dolarów (ponad miliard funtów) od jego rozpoczęcia w 2014 roku.

Jak podaje Tech Crunch, w USA w ubiegłym roku prezydent Donald Trump podpisał zgodę na rządową inwestycję w tę technologię w wysokości 1,2 mld dolarów. Podobny program działa również w ramach Unii Europejskiej.

Brytyjski minister nauki Chris Skidmore ocenił, że inwestycja ma szansę udowodnić, iż "dziedzina obliczeń kwantowych nie jest już dla Wielkiej Brytanii jedną z nauk eksperymentalnych". "Inwestycje państwowe i biznesowe popłacają, gdyż staliśmy się jednym z wiodących krajów świata, jeśli chodzi o naukę i technologie kwantowe. Obecnie branża przekształca to, co niegdyś było futurystyczną wizją, w produkty zmieniające ludzkie życie" - dodał.

Narodowy Program Technologii Kwantowych w Wielkiej Brytanii koncentruje się przede wszystkim na rozbudowie lokalnej branży technologicznej. Nowe rządowe inwestycje mają pomóc m.in. w rozwoju nowych produktów i innowacji dzięki konkursom badawczym i rozwojowym, ale też projektom branżowym dla przemysłu. Program ma działać również jako akcelerator inwestycji, którego celem jest zachęcenie w do wspierania firm we wczesnych stadiach rozwoju i start-upów.

Tech Crunch przypomina, że dziedzina technologii kwantowych stwarza wiele możliwości gospodarczych w krajach, gdzie prowadzone są zaawansowane prace w tym zakresie, ale także wpływa na obszary takie jak bezpieczeństwo narodowe, np. poprzez znaczne zwiększenie mocy obliczeniowych, które mogą być użyte m.in. do deszyfracji obecnie zabezpieczonej komunikacji.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama