Menu

Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu ubóstwa wśród dzieci

Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu ubóstwa wśród dzieci
Organizacje charytatywne ostrzegają, że Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu ubóstwa wśród dzieci, mającego wzrosnąć jeszcze w nadchodzących miesiącach. (Fot. Getty Images)
Statystyki pokazują, że w porównaniu z ubiegłym rokiem około 100 000 dzieci więcej żyje poniżej minimum socjalnego. Sytuacja może ulec znacznemu zaostrzeniu w związku z pandemią koronawirusa - poinformował dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Całkowita liczba dzieci żyjących w ubóstwie zaliczana jest do grupy, w której średni dochód gospodarstwa domowego znajduje się na poziomie 60% lub poniżej przeciętnych dochodów. Do grupy tej zaliczono 4,2 miliona gospodarstw domowych w latach 2018-19, w porównaniu z 4,1 miliona rok wcześniej. Oznacza to, że problem dotyka około 30% wszystkich dzieci.

Od 2010 r. system świadczeń społecznych zmniejszono o około 36 mld funtów.

Według organizacji charytatywnych, bez pilnych działań mających na celu pomoc rodzinom o niskich dochodach poprzez system świadczeń, w ciągu najbliższych kilku miesięcy poziom ubóstwa dzieci może wzrosnąć do rekordowego poziomu.

Szacuje się, że około 14,5 miliona ludzi w UK żyje w ubóstwie, w tym 8,1 miliona osób z pracujących rodzin. 4 miliony osób musi się utrzymać z dochodów stanowiących mniej niż połowę minimum socjalnego. Tymczasem dane pokazują, że średnie dochody Brytyjczyków spadają od 2016–2017 roku.

Banki żywności alarmują o rosnącej liczbie potrzebujących pomocy. (Fot. Getty Images)

Analiza przeprowadzona przez Child Poverty Action Group (CPAG) wykazała, że ​​od 2010 r. aż 600 000 dzieci żyje w relatywnym ubóstwie, a rodziny o niskich dochodach są szczególnie dotknięte cięciami oszczędnościowymi: zamrożenieniem zasiłków na 4 lata i limitu na dwoje dzieci.

Prawie trzy czwarte dzieci żyjących w ubóstwie było w rodzinach, w których pracowała co najmniej jedna osoba dorosła (72%), w porównaniu z 70% z wcześniejszych danych. 15% dzieci żyjących poniżej minimum socjalnego miało rodziców prowadzących działalność na własny rachunek.

CPAG wezwał do podjęcia pilnych działań w celu zwiększenia dochodów osób najuboższych, w tym do dodatkowej pomocy w wysokości 10 funtów tygodniowo zasiłku na dziecko, co powinno zmniejszyć stopę ubóstwa o 5%.

"Aby zapobiec rosnącemu ubóstwu prowadzącemu do długotrwałych konsekwencji dla zdrowia publicznego potrzebujemy pilnych działań w celu wsparcia tych rodzin i ich dzieci" - poinformowała Alison Garnham, dyrektor naczelny CPAG.

W ubiegłym tygodniu około 500 000 osób złożyło wniosek o przyznanie Universal Credit.  Wnioskodawcy muszą czekać co najmniej pięć tygodni na wpłaty. Jest jednak możliwość ubiegania się pożyczkę zwrotną, która zostanie potrącona z przyszłych płatności.

Organizacje charytatywne chwalą rząd za podjęte działania, jednak ​​najniżej uposażeni już mają problemy z finansami, w tym na zakup żywności i opłacenie mediów, takich jak gaz i elektryczność. Jednocześnie banki żywności zgłosiły wzrost zapotrzebowania na oferowaną przez nie pomoc.

Czytaj więcej:

Eksperci: Jeśli wygra partia Johnsona, pogłębi się ubóstwo dzieci

Koronawirus w UK: Minister finansów obiecuje fundusze dla NHS

Koronawirus w UK: Banki odraczają spłaty kredytów

Naukowiec przypomina: Dzieci są bezpieczne, ale roznoszą wirusa

Powstał portal dla osób szukających pracy zdalnej w czasie pandemii

Brytyjski rząd ogłosił program pomocy dla samozatrudnionych

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama