Menu

Wielka Brytania odrzuciła ENA Hiszpanii wobec byłej katalońskiej minister

Wielka Brytania odrzuciła ENA Hiszpanii wobec byłej katalońskiej minister
Ponsati od 2017 roku przebywa w Szkocji. (Fot. Getty Images)
Brytyjski wymiar sprawiedliwości odrzucił wczoraj Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wydany przez Hiszpanię wobec byłej katalońskiej minister w rządzie Carlesa Puigdemonta, Clary Ponsati, która od 2017 roku przebywa w Szkocji.
Reklama

Rząd Puigdemonta w 1 października 2017 r. zorganizował referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

W uzasadnieniu decyzji brytyjskie władze sądownicze napisały, że próba uruchomienia procedury ekstradycyjnej wobec przebywającej w Szkocji polityk "jest przesadzona".

"Europejski Nakaz Aresztowania nie zostanie w tej sprawie uruchomiony przez władze Wielkiej Brytanii, które nie podejmą też w tej kwestii żadnych innych działań" - napisały w piśmie władze brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, na które powołuje się wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia".

Carles Puigdemont (w środku), Clara Ponsati i Toni Comin. (Fot. Getty Images)

ENA wobec Ponsati, a także dwóch innych byłych ministrów w rządzie Puigdemonta - Toniego Comina i Lluisa Puiga, został wydany we wtorek przez sędziego hiszpańskiego Sądu Najwyższego Pablo Llarenę.

W piśmie przez SN Llarena zaznaczył, że krótko po zorganizowaniu referendum niepodległościowego w 2017 r., uznanego przez rząd w Madrycie za nielegalne, Ponsati, Comin i Puig wyjechali za granicę w obawie przed aresztowaniem. Comin i Puig mieszkają w Belgii.

W 59-stronicowym piśmie Llarena wyjaśnił, że zarzuty stawiane w ENA Cominowi dotyczą buntu oraz sprzeniewierzenia środków publicznych, zaś w przypadku Ponsati - buntu. Puig został oskarżony o nieposłuszeństwo i sprzeniewierzenie środków publicznych.

ENA wobec Ponsati został wydany we wtorek przez sędziego hiszpańskiego Sądu Najwyższego. (Fot. Getty Images)

Comin był w gabinecie Puigdemonta odpowiedzialny za resort zdrowia, Ponsati za oświatę, a Puig za kulturę.

ENA wobec trójki polityków z Katalonii pojawia się w momencie, kiedy w regionie tym dochodzi do licznych manifestacji i zamieszek po skazaniu 14 października br. dziewięciu separatystów, w tym byłych członków gabinetu Puigdemonta, na wyroki 9-13 lat więzienia. Byli oni oskarżeni o zorganizowanie referendum niepodległościowego.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii

Hiszpania: Katalońscy separatyści donoszą na siebie do sądów

Protesty w Barcelonie przeciwko wizycie króla Filipa VI

  Komentarze
  • Kurka nioska
   7 listopada 2019, 22:17

   Te nakazy aresztowań europejskie nie działają. Polska wydała niemce olali. Szwecja wydała Polska olała. Hiszkpania wydała UK olało. To po co to jest. Chyba po to żeby wzmacniać niepodległość i narodowość. Brawo ty

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama