Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania odrzuciła ENA Hiszpanii wobec byłej katalońskiej minister

Wielka Brytania odrzuciła ENA Hiszpanii wobec byłej katalońskiej minister
Ponsati od 2017 roku przebywa w Szkocji. (Fot. Getty Images)
Brytyjski wymiar sprawiedliwości odrzucił wczoraj Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wydany przez Hiszpanię wobec byłej katalońskiej minister w rządzie Carlesa Puigdemonta, Clary Ponsati, która od 2017 roku przebywa w Szkocji.
Reklama
Reklama

Rząd Puigdemonta w 1 października 2017 r. zorganizował referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

W uzasadnieniu decyzji brytyjskie władze sądownicze napisały, że próba uruchomienia procedury ekstradycyjnej wobec przebywającej w Szkocji polityk "jest przesadzona".

"Europejski Nakaz Aresztowania nie zostanie w tej sprawie uruchomiony przez władze Wielkiej Brytanii, które nie podejmą też w tej kwestii żadnych innych działań" - napisały w piśmie władze brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, na które powołuje się wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia".

Carles Puigdemont (w środku), Clara Ponsati i Toni Comin. (Fot. Getty Images)

ENA wobec Ponsati, a także dwóch innych byłych ministrów w rządzie Puigdemonta - Toniego Comina i Lluisa Puiga, został wydany we wtorek przez sędziego hiszpańskiego Sądu Najwyższego Pablo Llarenę.

W piśmie przez SN Llarena zaznaczył, że krótko po zorganizowaniu referendum niepodległościowego w 2017 r., uznanego przez rząd w Madrycie za nielegalne, Ponsati, Comin i Puig wyjechali za granicę w obawie przed aresztowaniem. Comin i Puig mieszkają w Belgii.

W 59-stronicowym piśmie Llarena wyjaśnił, że zarzuty stawiane w ENA Cominowi dotyczą buntu oraz sprzeniewierzenia środków publicznych, zaś w przypadku Ponsati - buntu. Puig został oskarżony o nieposłuszeństwo i sprzeniewierzenie środków publicznych.

ENA wobec Ponsati został wydany we wtorek przez sędziego hiszpańskiego Sądu Najwyższego. (Fot. Getty Images)

Comin był w gabinecie Puigdemonta odpowiedzialny za resort zdrowia, Ponsati za oświatę, a Puig za kulturę.

ENA wobec trójki polityków z Katalonii pojawia się w momencie, kiedy w regionie tym dochodzi do licznych manifestacji i zamieszek po skazaniu 14 października br. dziewięciu separatystów, w tym byłych członków gabinetu Puigdemonta, na wyroki 9-13 lat więzienia. Byli oni oskarżeni o zorganizowanie referendum niepodległościowego.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii

Hiszpania: Katalońscy separatyści donoszą na siebie do sądów

Protesty w Barcelonie przeciwko wizycie króla Filipa VI

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama