Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania i Kanada zawarły przejściową umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Kanada zawarły przejściową umowę o wolnym handlu
Zasady handlu z Kanadą - pomimo Brexitu - na razie się nie zmienią. Na zdj. Johnson i Trudeau podczas szczytu NATO w Londynie w grudniu ub. roku. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Kanada zawarły wczoraj przejściową umowę o wolnym handlu, która zapewnia utrzymanie handlu na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, i uzgodniły rozpoczęcie w przyszłym roku negocjacji ws. pełnej umowy.
Reklama
Reklama

Zgodnie z osiągniętym wczoraj porozumieniem, postanowienia umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA) - którymi Wielka Brytania jest związana do końca 2020 r. - pozostaną w mocy w handlu między Wielką Brytanią a Kanadą także po zakończeniu okresu przejściowego, aż do czasu zawarcia właściwej umowy.

To porozumienie zapewni, że handel - którego roczna wartość sięga 20 miliardów funtów - będzie się odbywał bez zakłóceń. Jak wskazał brytyjski rząd, dzięki niemu 98 proc. produktów brytyjskich, w tym wołowina, ryby i produkty rybne czy napoje bezalkoholowe, będą mogły być eksportowane do Kanady bez cła.

W szczególności skorzystają na tym brytyjscy producenci samochodów, które nadal będą sprzedawane bez cła, podczas gdy bez tej umowy przejściowej od 1 stycznia 2021 r. objęte byłyby stawką 6,1 proc.

"Porozumienie stanowi oparcie dla handlu wartego 20 mld funtów i zabezpiecza tysiące miejsc pracy. Oczekujemy zawarcia w przyszłym roku nowego, bardziej ambitnego porozumienia, którego celem będzie stworzenie większych możliwości dla przedsiębiorstw i poprawa jakości życia ludzi w całym kraju" - oświadczyła brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss. Dodała, że dla Wielkiej Brytanii to także kolejny krok w celu wejścia do umowy o wolnym handlu CPTPP, która jest odnowioną wersją Partnerstwa Transpacyficznego (TPP).

Jak podkreślił brytyjski rząd, porozumienie z Kanadą oznacza, że w ciągu dwóch lat zawarł on już umowy handlowe z 53 państwami, z którymi obroty handlowe mają łączną wartość 164 miliardów funtów rocznie.

Jednak krytycy premiera Borisa Johnsona wskazują, że większość z tych umów jedynie powiela postanowienia z porozumień zawartych przez UE, a nadal nie ma pewności, czy przed końcem roku uda się zawrzeć najważniejszą umowę - właśnie z UE, która odpowiada za około połowę brytyjskich obrotów handlowych. Bez tej umowy od 1 stycznia 2021 r. w handlu między nimi zaczną obowiązywać cła i inne bariery.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

15 krajów podpisało największą na świecie umowę o wolnym handlu

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"

Johnson: Będziemy prosperować nawet bez umowy z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama