Menu

Wielka Brytania i Kanada zawarły przejściową umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Kanada zawarły przejściową umowę o wolnym handlu
Zasady handlu z Kanadą - pomimo Brexitu - na razie się nie zmienią. Na zdj. Johnson i Trudeau podczas szczytu NATO w Londynie w grudniu ub. roku. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Kanada zawarły wczoraj przejściową umowę o wolnym handlu, która zapewnia utrzymanie handlu na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, i uzgodniły rozpoczęcie w przyszłym roku negocjacji ws. pełnej umowy.
Reklama

Zgodnie z osiągniętym wczoraj porozumieniem, postanowienia umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA) - którymi Wielka Brytania jest związana do końca 2020 r. - pozostaną w mocy w handlu między Wielką Brytanią a Kanadą także po zakończeniu okresu przejściowego, aż do czasu zawarcia właściwej umowy.

To porozumienie zapewni, że handel - którego roczna wartość sięga 20 miliardów funtów - będzie się odbywał bez zakłóceń. Jak wskazał brytyjski rząd, dzięki niemu 98 proc. produktów brytyjskich, w tym wołowina, ryby i produkty rybne czy napoje bezalkoholowe, będą mogły być eksportowane do Kanady bez cła.

W szczególności skorzystają na tym brytyjscy producenci samochodów, które nadal będą sprzedawane bez cła, podczas gdy bez tej umowy przejściowej od 1 stycznia 2021 r. objęte byłyby stawką 6,1 proc.

"Porozumienie stanowi oparcie dla handlu wartego 20 mld funtów i zabezpiecza tysiące miejsc pracy. Oczekujemy zawarcia w przyszłym roku nowego, bardziej ambitnego porozumienia, którego celem będzie stworzenie większych możliwości dla przedsiębiorstw i poprawa jakości życia ludzi w całym kraju" - oświadczyła brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss. Dodała, że dla Wielkiej Brytanii to także kolejny krok w celu wejścia do umowy o wolnym handlu CPTPP, która jest odnowioną wersją Partnerstwa Transpacyficznego (TPP).

Jak podkreślił brytyjski rząd, porozumienie z Kanadą oznacza, że w ciągu dwóch lat zawarł on już umowy handlowe z 53 państwami, z którymi obroty handlowe mają łączną wartość 164 miliardów funtów rocznie.

Jednak krytycy premiera Borisa Johnsona wskazują, że większość z tych umów jedynie powiela postanowienia z porozumień zawartych przez UE, a nadal nie ma pewności, czy przed końcem roku uda się zawrzeć najważniejszą umowę - właśnie z UE, która odpowiada za około połowę brytyjskich obrotów handlowych. Bez tej umowy od 1 stycznia 2021 r. w handlu między nimi zaczną obowiązywać cła i inne bariery.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

15 krajów podpisało największą na świecie umowę o wolnym handlu

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"

Johnson: Będziemy prosperować nawet bez umowy z UE

  Komentarze
  • Sowa
   22 listopada, 16:23

   Brawo, tak trzymać!. Jestem spokojny o ten Kraj. Lata całe udowodnili, że potrafią dbać o swoje. Szacunek mam i będę mieć dla tego Kraju, wielki szacun. Polskę jednak kocham i tu chcę złożyć swe kości. Pozdrawiam Rodaków i z całego serca życzę spokojnego, bezpiecznego życia w WB. ;-)))

  • Luk
   22 listopada, 17:38

   Oni tylko przedluzyli to co miala UE podpisane z Kanada, noc nowego. Negocjacje odnosnie nowej umowy beda w pozniejszym terminie.

  • Rtg
   22 listopada, 18:09

   naszykujmy sie na wyzsze ceny w uk koszt transportu towarow przez ocean jest wiekszy niz wyslanie tira z hiszpani czy niemiec ...nie wspomne o czasie jaki potrzebuje statek zeby doplynac do uk z kanady

  • Andzela
   23 listopada, 09:26

   To Borys szykuje sobie nowe kłopoty. Jeśli nie podpisze z Unią umowy o wolnym chandlu to Europe (Bruksela) pozwie go o dyskryminace i łamanie praw chondlowych. Doprowadzi to do embarga na niektóre produkty.

  • Londyn city
   23 listopada, 12:16

   Przecież ta umowa już obowiązuje w ramach EU ponieważ 99 procent Brytyjczyków jest niewykształconych im można powiedzieć cokolwiek i uwierzą większość z nich nawet nie zna znaczenia słowa trade.Po wyjściu UK ponowili tę umowę dodam ze dotyczy głównie korporacji mało tam jest handlu i korzyści dla zwykłych ludzi.

  • Kasia Figura
   24 listopada, 10:30

   20 mld?? Really?? To chyba na waciki.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości