Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania będzie miała pierwszą zeroemisyjną katedrę

Wielka Brytania będzie miała pierwszą zeroemisyjną katedrę
Niektórzy mieszkańcy Yorku nazwali ten pomysł "absurdalnym". (Fot. Getty Images)
Średniowieczna katedra w Yorku dostała pozwolenie rady miasta na instalację 199 paneli słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna to krok w stronę zeroemisyjności, którą zabytkowy kościół ma osiągnąć do 2030 roku. Będzie to pierwsza neutralna węglowo katedra w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu wybudowanej w 1361 roku południowej nawy bocznej zaspokoją 30 procent zapotrzebowania katedry na energię elektryczną, która wykorzystywana jest głównie do oświetlenia i ogrzewania budynku. Ich instalacja, jak podaje "Mail Online", ma pomóc katedrze w ograniczeniu kosztów utrzymania wobec rosnących energii, ale też w osiągnięciu neutralności węglowej do 2030 r.

199 paneli będzie rocznie generować 75 MWh energii - nadmiar niewykorzystany w ciągu dnia ma być magazynowany w podziemnych bateriach. Wewnątrz katedry ma się również pojawić panel, na którym będzie wyświetlana w czasie rzeczywistym informacja o bieżącej produkcji energii i zaoszczędzonej emisji dwutlenku węgla.

Nie będzie to pierwsza instalacja fotowoltaiczna zasilająca katedrę w Yorku - panele zainstalowane na dachu zabytkowego refektarza produkują już 11 MWh energii rocznie.

Nie będzie to pierwsza instalacja fotowoltaiczna zasilająca katedrę w Yorku. (Fot. PAP/EPA)

Idea zeroemisyjności kościołów nie jest w Wielkiej Brytanii nowa - już około 7 proc. swiątyń w tym kraju może pochwalić się neutralnością pod względem emisji dwutlenku węgla. Jednak York Minster ma być pierwszą katedrą, która do nich dołączy.

Nie wszystkim jednak ten pomysł się podoba. Niektórzy mieszkańcy Yorku nazwali go "absurdalnym", bo uważają, że na zabytkowych budynkach nie powinno się instalować paneli. Inni, którzy musieli długo zabiegać o zezwolenie rady na zainstalowanie paneli na własnych dachach, są pod wrażeniem, że katedra uzyskała taką zgodę.

Rzecznik York Minster zapewnia jednak, że panele, choć widoczne z poziomu gruntu, nie zepsują wyglądu katedry ani wartości jej dziedzictwa. Z kolei dziekan katedry w Yorku, Dominic Barrington, poinformował, że wcześniej przeprowadzono szeroko zakrojone konsultacje z kluczowymi interesariuszami, aby upewnić się, że panele nie będą miały negatywnego wpływu na zabytkową architekturę katedry.

"Kościół anglikański zobowiązał się do zerowej emisji netto do 2030 r. i jesteśmy dumni, że odgrywamy znaczącą rolę nie tylko w realizacji tej wizji, lecz także w inspirowaniu innych katedr do podążania tą drogą" - przekazał duchowny.

Czytaj więcej:

Biskup Oksfordu: Kościół anglikański powinien zezwalać na małżeństwa osób tej samej płci

Sheffield: Otwarto pierwszy kościół dla polskiej parafii

Kościół Anglii rozważa możliwość używania neutralnych pod względem płci określeń Boga

Kościół Anglii dopuszcza błogosławieństwa par jednopłciowych, ale nie śluby

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama