Menu

"Więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje"

"Więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje"
Jak zauważa gazeta, liczba Polaków na emigracji po raz pierwszy spadła o 85 tys. (Fot. Getty Images)
Niemiecki dziennik 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i hojną politykę socjalną.
Reklama

"Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys." - zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.

Jako powód, dziennik z finansowej stolicy Niemiec wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.

"W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku - o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy" - podkreśla dziennik.

Czy Polacy chętnie wracają do kraju? (Fot. Getty Images)

Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500 Plus na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawicieli "niższej klasy średniej".

"Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach nie wymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii" - zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Gazeta zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

Czytaj więcej:

Koniec zarobkowych wyjazdów Polaków do UK? "Teraz prym wiodą Niemcy"

Raport: Polacy wciąż wracają z Wielkiej Brytanii. Ile kosztuje przeprowadzka?

Brytyjskie media: Polska w polityce migracyjnej powtarza błędy Zachodu

  Komentarze
  • Ed
   25 lutego, 23:39

   A pisza ze przez PIS ludzie emigruja z polski ... to za tuska lodzieja OFE ludzie emigrowali za SLD, fakt ze sporo osob ktore wraca to beneficiaze i ludzie bez kwalifikacji ...

  • JIo
   26 lutego, 02:06

   Jak ktoś chce to niech wraca ,po co tyle krzyku, kazdy ma inna sytuację, więcej kultury ludzie ok

  • Emigrant
   26 lutego, 05:45

   Propaganda. PIS obiecał powroty to się trąbi bo się wybory zbliżają. Fakt na 10 par które zjechaly w 2018 8 par już jest w UK (pisze o swoich znajomych)

  • Piotr
   26 lutego, 07:21

   Ciemnota nie zrozumie bo nie chce przyjąć do tych swoich dzbanów że odkąd PiS przejął stery w PL to ludzie maja więcej pieniędzy POmimo tej niby drożyzny.

  • Wl
   26 lutego, 07:32

   Przestańcie się obrażać jestem w Angli 16 lat jest trudniej żyć drożej i wrogość Anglików po brexicie bardzo wzrosła ja znam dużo ludzi którzy wrócili lub wracają i ci co zostali nie myślą o powrocie szczególnie rodziny z dziećmi w Polsce dla dzieci jest bezpieczniej wracają tylko pojedyncze osoby z małych miasteczek i miejscowości co tam nic się nie polepszyło i to nie wszyscy .Czy jest w Polsce lepiej finansowo napewno tak tyle tylko gdy zaczynamy przeliczać funta na złoty to jeszcze nam się to jakoś opłaca choć po tylu latach widzę dużo różnice na nie korzyść funta.

  • Wracaja
   26 lutego, 13:36

   z róznych stron swiata z powodu koronawirusa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama