Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Więcej chorób zakaźnych w Polsce. Na które trzeba uważać?

Więcej chorób zakaźnych w Polsce. Na które trzeba uważać?
Pierwszym objawem szkarlatyny jest nagły wzrost temperatury ciała, któremu towarzyszy wyraźne osłabienie oraz ból gardła. Po kilku dniach od pojawienia się tych symptomów na ciele można zauważyć charakterystyczną wysypkę. (Fot. Getty Images)
W ubiegłym roku najwięcej osób zachorowało na szkarlatynę. Odry na razie w Polsce nie ma za wiele - czytamy w dzisiejszym wydaniu 'Rzeczpospolitej'.
Reklama
Reklama

Jak podaje gazeta, ubiegły rok przyniósł wzrost zachorowań na choroby zakaźne. "Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny widać, że dotyczył on prawie każdej z rejestrowanych chorób" - pisze dziennik.

Meldunki epidemiologiczne za poprzedni rok wskazują, że szczególnie dużo było zachorowań na szkarlatynę – 44 644. Dla porównania, rok wcześniej było to 12 654.

"Z kolei na krztusiec zachorowało 927 osób, a to niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej. Ponad 190 tys. osób zachorowało na ospę, o 20 tys. więcej niż w 2022 roku. Grypę przeszło ponad 11 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było to niespełna 7 tys. Mieliśmy także prawie 12 tys. chorych z RSV (zakażenie dróg oddechowych). Nie wiemy jednak, czy było to więcej niż w poprzednich latach, ponieważ dotąd chorych nie rejestrowano" - czytamy.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że w rejestrach odnotowano także 6 przypadków duru brzusznego (wzrost o 100 proc.), ponad 24 tys. zachorowań na czerwonkę bakteryjną (niewielki wzrost w porównaniu z 2022 rokiem), 13 przypadków tężca (rok wcześniej tylko 5) i 43 przypadki malarii (rok wcześniej było to 26).

"Problemem była też legionelloza – 421 przypadków, podczas gdy w 2022 roku było ich zaledwie 109. Do wzrostu liczby chorych przyczyniły się zwłaszcza zakażenia latem na Podkarpaciu, gdzie na tę chorobę zmarły co najmniej 23 osoby – wszystkie miały choroby współistniejące" - podsumowuje gazeta.

Czytaj więcej:

Wirusolog: Musimy liczyć się w przyszłości z rozprzestrzenianiem chorób tropikalnych w Europie

Francuski naukowiec: Globalne ocieplenie może ożywić "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii

    Komentarze
    • Drakus
      15 lutego, 21:09

      Polscy rolnicy nie mogą sprzedać swoich zdrowych płodów rolnych, a do nas sprowadzają zborze techniczne na mannę dla naszych dzieci. Świnie już wyhodowali z ludzkim DNA. Tusk już załatwił nam zdrowych imigrantów chętnych do pracy. Pewnie głosowali na Tuska z miłości do swoich dzieci i biją mu brawa bo LGBT będą adoptować dzieci. Jeżeli taka jest droga do raju to jestem innej wiary. Ratujmy Polskę i Polaków głosując w wyborach bo na choroby to nawet tabletek nie będzie może na dzień po.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama