Menu

Większość Węgrów za wprowadzeniem euro

Większość Węgrów za wprowadzeniem euro
Obecnie nie ma na Węgrzech poważniejszej debaty gospodarczej na temat wprowadzenia euro. (Fot. Getty Images)
Dwie trzecie Węgrów opowiada się za jak najszybszym wprowadzeniem w kraju euro – wynika z sondażu ośrodka Pulzus Kutató dla portalu Napi.hu. Przyjęcie unijnej waluty nie jest obecnie na Węgrzech tematem w debacie publicznej.
Reklama
Reklama

65 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie "Czy byłbyś za tym, żeby jak najszybciej wprowadzić euro zamiast forinta?", przy czym poparcie dla unijnej waluty jest silniejsze wśród mężczyzn (76 proc.) niż kobiet (55 proc.).

Respondenci różnią się też w ocenie wprowadzenia euro w zależności od wieku. Najbardziej popierają wspólną walutę osoby w wieku średnim, czyli 40-59 lat (71 proc.), a najmniej młodzi w wieku od 18 do 39 lat (58 proc.). Nie ma natomiast większych różnic między ankietowanymi w zależności od wykształcenia.

Portal Napi.hu podkreśla, że obecnie nie ma na Węgrzech poważniejszej debaty gospodarczej na temat wprowadzenia euro i żadna siła polityczna nie lobbuje za jak najszybszym przyjęciem unijnej waluty.

W 2019 roku minister kierujący kancelarią premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas oznajmił, że - według ekonomistów - wprowadzenie euro jest korzystne dla państwa członkowskiego, jeśli jego PKB osiągnie 90 proc. średniej dla UE. Ocenił, że w przypadku Węgier może to nastąpić w ciągu 10 lat.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1 000 osób.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama