Menu

Większość Brytyjczyków: Cummings złamał zakaz i musi odejść

Większość Brytyjczyków: Cummings złamał zakaz i musi odejść
Rezygnacji Cummingsa, który był szefem kampanii na rzecz Brexitu, chce nawet większość głosujących w 2016 r. za wyjściem z UE. (Fot. Getty Images)
Zdecydowana większość Brytyjczyków uważa, że główny doradca premiera Borisa Johnsona Dominic Cummings złamał wprowadzone przez rząd restrykcje w celu zatrzymania koronawirusa i powinien zrezygnować ze stanowiska - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu ośrodka YouGov.
Reklama
Reklama

Zdaniem 71 proc. ankietowanych, Cummings, który pojechał ponad 400 kilometrów do domu swoich rodziców, by - jak wyjaśniał - zapewnić opiekę dziecku, złamał rządowy zakaz przemieszczania się bez potrzeby. Przeciwnego zdania było 20 proc. pytanych, a 9 proc. nie miało zdania na ten temat.

59 proc. badanych uważa, że Cummings powinien zrezygnować ze swojej roli, 27 proc. - że nie musi tego robić, natomiast 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Rezygnacji Cummingsa, który był szefem kampanii na rzecz Brexitu, chciałaby nawet większość głosujących w 2016 r. za wyjściem z Unii Europejskiej. W tej grupie ankietowanych 52 proc. uznało, że doradca premiera powinien zrezygnować, przeciwnego zdania było 38 proc. pytanych, a 10 proc. nie miało zdania.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Cummings tłumaczył, że nie złamał zasad, bo dopuszczają one wyjątki, np. w celu zapewnienia opieki nad dzieckiem, a ponieważ i on, i jego żona mieli symptomy koronawirusa, jego sytuacja uzasadniała taki wyjazd. 

Johnson oraz członkowie rządu bronią Cummingsa i przekonują, że nie złamał zasad, ale jak na razie nie udaje im się zażegnać związanego z tym kryzysu. Dymisji Cummingsa domagają się nie tylko politycy opozycji, ale także już prawie 40 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, czyli ponad 10 proc. jej klubu w Izbie Gmin, przy czym ta liczba cały czas rośnie. Jeden z nich, Douglas Ross, złożył nawet rezygnację ze stanowiska wiceministra ds. Szkocji.

Sprawa mocno odbiła się na notowaniach premiera i całego rządu. Jak wynika z innego opublikowanego wczoraj sondażu, poziom aprobaty dla Johnsona spadł w ciągu trzech dni o 20 punktów proc., a dla rządu - o 22 punkty.

Cummings to główny doradca polityczny Johnsona. Jest uważany za bardzo sprawnego stratega politycznego. Odegrał kluczową rolę najpierw w kampanii na rzecz Brexitu, jak i podczas wyborów do Izby Gmin w grudniu zeszłego roku, w których konserwatyści przejęli kilkadziesiąt tradycyjnie laburzystowskich okręgów.

Budzi zarazem bardzo duże kontrowersje - także z powodu dużych wpływów, które ma, i tego, że w przeciwieństwie do ministrów nie ma nad jego działaniami żadnej kontroli ze strony parlamentu.

Czytaj więcej:

Brytyjska prasa: Zakażony wirusem doradca Johnsona złamał zakaz podróży

Boris Johnson: Cummings zachował się odpowiedzialnie i zgodnie z prawem

Johnson wiele ryzykuje, broniąc Cummingsa za wszelką cenę

Doradca Johnsona: "Nie żałuję tego, co zrobiłem"

Duży spadek poparcia dla Johnsona wskutek sprawy Cummingsa

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama