Menu

Walia jako pierwsza w UK rozpoczęła podawanie szczepionki Moderna

Walia jako pierwsza w UK rozpoczęła podawanie szczepionki Moderna
24-letnia Elle Taylor (na zdj.) została pierwszą osobą w UK, która otrzymała zastrzyk szczepionką Moderna. (Fot. Getty Images)
24-letnia opiekunka z Walii stała się dzisiaj rano pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która otrzymała szczepionkę firmy Moderna. To trzecia stosowana w tym kraju szczepionka przeciw Covid-19.
Reklama
Reklama

Elle Taylor z miejscowości Ammanford w południowo-zachodniej Walii została zaszczepiona dlatego, że nieodpłatnie opiekuje się swoją 82-letnią babcią, a pierwsze szczepienie odbyło się w szpitalu w West Wales General Hospital w Carmarthen. Do punktów szczepień w Walii wysłano w sumie 5 tys. dawek szczepionki.

Preparat amerykańskiej firmy Moderna jest trzecim, który został zatwierdzony do użytku w Wielkiej Brytanii - od grudnia zeszłego roku stosowana jest już szczepionka firm Pfizer i BioNTech, a od stycznia - Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca.

Wielka Brytania zakupiła 17 milionów dawek szczepionki Moderna, co wystarcza dla 8,5 miliona osób. Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch, produkt firmy Moderna wymaga dwóch dawek podanych w odstępie 4-12 tygodni.

Minister zdrowia Walii Vaughan Gething podkreślił, że wprowadzenie trzeciej szczepionki "znacząco wzmacnia naszą obronę przeciw koronawirusowi i pomoże chronić najbardziej wrażliwych obywateli".

W Walii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 1,49 mln osób, co stanowi 59,2 proc. dorosłej populacji kraju, zaś obie dawki - 469 tys., czyli 18,6 proc. dorosłych. W przypadku tej drugiej liczby jest to zdecydowanie najwyższy odsetek ze wszystkich części Zjednoczonego Królestwa.

Szkocja otrzymała pierwszą dostawę szczepionek Moderny w poniedziałek, ale jeszcze nie zaczęła podawania ich, natomiast w Anglii szczepienia nią powinny rozpocząć się w trzecim tygodniu kwietnia.

  Komentarze
  • Ale bigos
   7 kwietnia, 17:24

   Skórę w palce sie łapie i w nią sie igłę wbija a nie jak na foto pokazane że się ją palcami rozciąga. Tak to w kość wbije

  • Native son.
   8 kwietnia, 07:26

   @Ale bigos. Ale w wypadku "morświnów" należy skórę rozciągnąć, aby igła lepiej weszła.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama