Menu

Wakacyjny chaos: Gdzie Polacy spędzą w tym roku urlop?

Wakacyjny chaos: Gdzie Polacy spędzą w tym roku urlop?
Te wakacje Polacy spędzą na rodzimych plażach nad Bałtykiem... (Fot. Getty Images)
Nie do końca wiadomo jak, ale już wiadomo gdzie. Ponad 90 proc. Polaków chce spędzić tegoroczny urlop w kraju — wynika z badania Profitroom przeprowadzonego wśród 10 tys. gości hotelowych. Ponad połowa postawi na hotele, które ruszyły od 4 maja, choć w ograniczonej formule — bez basenów, spa i restauracji. Powoli zaczynają się zapełniać - informuje dziennik 'Puls Biznesu'.
Reklama

Według Macieja Szatkowskiego, zarządzającego ośrodkiem Blue Marine w Mielnie, majowe rezerwacje zapewniają na razie 20- 30 proc. obłożenia, natomiast wakacyjne są jeszcze wstrzymywane.

"Ludzie nie wiedzą, jak się rozwinie sytuacja w kraju, co będzie wolno, a co nie. Informacje na ten temat docierają bardzo chaotycznie. Wszyscy chcą jak najszybciej wrócić do normalności, o czym świadczą przeprowadzone przez nas badania na klientach 200 hoteli w Polsce. Wynika z nich, że na wakacje wybiera się prawie tyle osób ile w zeszłym roku. Oczekują pełnej usługi, włącznie z wyżywieniem, korzystaniem z basenów, spa i innych atrakcji. Oczywiście ważne jest poczucie bezpieczeństwa" — tłumaczył "Pulsowi Biznesu" Maciej Szatkowski.

Przekładanie rezerwacji na jak najpóźniejszy termin przed urlopem to jego zdaniem trend widoczny od kilku lat, ponieważ goście liczą na pojawienie się w ostatniej chwili atrakcyjnych zniżek. W tym roku jednak obłożenie może być większe z powodu zamkniętych granic i ograniczenia wyjazdów zorganizowanych dla dzieci i młodzieży.

...bądź w polskich górach, oferujących równie piękne widoki co zagraniczne kurorty. (Fot. Getty Images)

Z badania "Nowe oczekiwania gości hotelowych w czasach COVID-19, kwiecień 2020", zrealizowanego na zlecenie Blue Marine Mielno wynika, że w tym roku bardzo urosło zainteresowanie małymi pensjonatami, agroturystyką i domami na wyłączność. Potwierdza to Aleksandra Klonowska-Szałek, współwłaścicielka portalu Slowhop.com, który ma w ofercie 500 miejsc wakacyjnych gwarantujących brak sąsiedztwa.

"Domy są już na czas wakacji w większości zarezerwowane. Około 40-50 proc. gospodarstw agroturystycznych i ekoturystycznych ma jeszcze wolne miejsca. W tym roku rezerwacje idą bardzo szybko, bo zwykle taki poziom notowaliśmy pod koniec czerwca. Turyści szukają samotności i unikają dużych ośrodków. Widać to w trendach Google’a — w ostatnich dniach jesteśmy wyszukiwani częściej niż masowe portale, jak Nocowanie czy Travelist, a do Airbnb jest nam niedaleko" — wyjaśnia Aleksandra Klonowska-Szałek.

Wyniki badań w liczbach:

 • Odsetek Polaków planujących wyjazd wypoczynkowy mimo zagrożenia koronawirusem: 79,8 proc.
 • Pod koniec kwietnia nie dokonało rezerwacji 75,4 proc.  badanych
 • 92,9 proc.  - tyle osób zadeklarowało, że urlop spędzi w Polsce, choć 30 proc. rozważa również wyjazd za granicę

(Badania firmy Profitroom na próbie 10 tys. gości hotelowych 22 kwietnia)

Czytaj więcej:

Polacy planują wyjazdy. Wzrasta liczba zapytań o noclegi

Polacy rzucili się na wakacje 2021

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama