Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Małpia ospa może się rozprzestrzenić w Europie wraz z letnimi imprezami

WHO: Małpia ospa może się rozprzestrzenić w Europie wraz z letnimi imprezami
Wirus małpiej ospy pod mikroskopem. (Fot. Smith Collection/Gado/Getty Images)
Obawiam się, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie może ulec przyspieszeniu wraz z odbywającymi się latem imprezami i festiwalami - ostrzegł dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.
Reklama
Reklama

"W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja małpiej ospy może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy (tej choroby) są dla wielu osób nieznane" - przekazał Kluge w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WHO.

W ciągu ostatnich dni przypadki małpiej ospy zdiagnozowano w co najmniej ośmiu europejskich państwach - Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także w USA, Kanadzie i Australii - przypomniał Kluge.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach - informuje WHO.

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Ostatnie przypadki zakażeń są pod kilkoma względami nietypowe - pisze Kluge. Po pierwsze dochodzi do nich u osób, które nie podróżowały wcześniej do krajów Afryki, w których małpia ospa jest chorobą endemiczną.

Po drugie, większość infekcji została wykryta wśród mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami.

Po trzecie, pojawienie się w ostatnim czasie zakażeń w różnych państwach sugeruje, że wirus już od pewnego czasu rozprzestrzenia się po świecie - wyliczył dyrektor europejskiego oddziału WHO.

Osoby z podejrzeniem małpiej ospy powinny być badane i izolowane od momentu pojawienia się pierwszych objawów - zaznaczył Kluge. Dodał, że WHO ściśle współpracuje z władzami krajów, w których pojawiła się ta choroba, by zbadać jej źródła i zapobiec dalszemu przenoszeniu się wirusa.

Czytaj więcej:

Walia: Odnotowano przypadki rzadko występującej poza Afryką ospy małpiej

Wirus małpiej ospy w Europie. Alert sanitarny w Madrycie, pierwszy przypadek w Szwecji i Francji

  Komentarze
  • Bjkb
   22 maja, 19:54

   hahahahahahaha - zaraz zrobią eksperymentalny preparat i znowu będą wciskać go ludziom a durnie się nowu będą kłuć. Eh

  • ANTY
   22 maja, 21:36

   Tkzw malpia ospa,mozna ja dostac przez zblizenie fizyczne.Niech sie martwia ci co sie r...ja na prawo i lewo.

  • Kawa
   23 maja, 01:48

   Czyzby znowu wypuscili kolejnego wirusa z laboratorium??

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama