Menu

WHO: Brytyjski wariant wirusa już w co najmniej 60 krajach

WHO: Brytyjski wariant wirusa już w co najmniej 60 krajach
Wariant brytyjski, zgłoszony w połowie grudnia do WHO, jest o 50 do 70 proc. bardziej zaraźliwy niż oryginalny koronawirus. (Fot. Getty Images)
Brytyjski wariant koronawirusa nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, w ubiegłym tygodniu jego obecność odnotowano w 60 krajach i terytoriach; to o 10 więcej niż 12 stycznia - poinformowała dzisiaj Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Reklama

Szczep południowoafrykański koronawirusa, który podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant SARS-CoV-2, rozprzestrzenia się wolniej i występuje w 23 krajach i terytoriach; to o trzy więcej niż 12 stycznia.

Organizacja wskazała również, że monitoruje rozpowszechnianie dwóch innych wariantów, które pojawiły się w Brazylii - chodzi o wariant P1, który pojawił się w stanie Amazonas i został wykryty także w Japonii u czworga osób, które wróciły z Brazylii, a także o jeszcze jeden wariant.

"Aktualnie jest niewiele dostępnych informacji pozwalających ocenić, czy zdolność przenoszenia się wirusa lub jego nasilenie są modyfikowane przez te dwa nowe warianty" - zauważa WHO. Zastrzega, że ich cechy genetyczne podobne do szczepów brytyjskiego i południowoafrykańskiego sprawiają, że konieczne są dalsze badania.

Ocenia się, że wariant brytyjski, zgłoszony w połowie grudnia do WHO, jest o 50 do 70 proc. bardziej zaraźliwy niż oryginalny koronawirus i występuje w sześciu obszarach geograficznych WHO, podczas gdy wariant południowoafrykański występuje tylko w czterech z nich.

Zgodnie z obecnym stanem badań, oba te warianty, które są znacznie bardziej zaraźliwe, nie są automatycznie bardziej niebezpieczne, ale sprzyjając zakażaniu się większej liczby osób, zwiększają presję na systemy opieki zdrowotnej, które w niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii czy USA, są czasami na skraju wydolności.

Pojawiła się również kwestia skuteczności szczepionek przeciwko tym nowym wariantom, ale jak dotąd nic nie wskazuje na to, że dotychczas stosowane produkty są mniej skuteczne. Ponadto laboratoria zapewniły, że w razie potrzeby są w stanie szybko dostarczyć nowe wersje swojej szczepionki - pisze agencja AFP.

Pandemia koronawirusa pochłonęła już ponad 2 miliony istnień ludzkich. WHO zauważa, że liczba zgonów wzrosła o 9 proc. w tygodniu kończącym się 17 stycznia w porównaniu z poprzednim tygodniem, osiągając rekordowy poziom 93 tys. ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej:

Francuski epidemiolog: Z powodu brytyjskiej odmiany koronawirusa granice powinny być zamknięte

UK: Przez brazylijską odmianę koronawirusa zakaz wjazdu z Ameryki Płd. i Portugalii

Europa przedłuża restrykcje. Niektóre mogą potrwać do wiosny

Do Wielkiej Brytanii dotarła brazylijska mutacja koronawirusa

Mutacja, wariant czy szczep? Polski ekspert tłumaczy

Czechy: Podejrzenie pojawienia się brytyjskiej mutacji koronawirusa

Koronawirus z RPA nie jest bardziej zabójczy, ale 1,5 raza bardziej zaraźliwy

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama