Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W ponad połowie hoteli w Polsce brakuje pracowników

W ponad połowie hoteli w Polsce brakuje pracowników
W 2020 roku z branży odeszło ok. 100 tys. pracowników. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa ankietowanych hoteli ma ogromne problemy ze skompletowaniem zespołu pracowników - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Dodaje, że prognozy zysku są coraz bardziej odległe.
Reklama
Reklama

Jak wskazała IGHP, wyniki z czerwca wskazują na poprawę w stosunku do maja. Z jednej strony zwiększył się popyt na usługi hotelowe, a z drugiej od 29 maja została uwolniona możliwość świadczenia otwartej gastronomii oraz usług towarzyszących z limitem 50 proc. pojemności. Ponad połowa hoteli odnotowała średnią frekwencję powyżej 40 proc., w tym 29 proc. - powyżej 50 proc. Z drugiej strony, 20 proc. ankietowanych obiektów miało obłożenie poniżej 30 proc.

Dane dotyczące wskaźnika średniej ceny także wskazują na poprawę w stosunku do maja. 40 proc. hoteli zanotowało wzrost cen, ale w większości obiektów (28 proc.) nie przekroczył on jednak 10 proc. 38 proc. hoteli odnotowało ceny niższe niż w czerwcu 2019 r., przy czym dla 28 proc. spadki były większe niż o 10 proc., a dla 16 proc. - większe niż o 20 proc. Natomiast 15 proc. hoteli utrzymało średnie ceny z roku 2019.

Jak przekazał Marcin Mączyński z IGHP, prognozy wskazują na ostrożne oczekiwanie odbudowy zarówno ruchu biznesowego, jak i turystycznego. "Nadal jednak obserwujemy krótkie okienko rezerwacyjne, w lipcu obłożenie wyższe niż 40 proc. szacuje ponad połowa hoteli, w sierpniu 34 proc., a we wrześniu już tylko 14 proc." - podał.

Dodał, że podobnie jak w czerwcowych wynikach, prognozy na wakacje prezentują się znacznie lepiej w przypadku hoteli pozamiejskich (wypoczynkowych) niż w miejskich (biznesowych). W grupie hoteli wypoczynkowych połowa obiektów szacuje obłożenie w lipcu powyżej 50 proc. W hotelach biznesowych jest to odpowiednio 27 proc. obiektów.

Hotelarze oszacowali, że w czerwcu stracili co najmniej 0,5 mld zł przychodów. Prognozy zysku są coraz bardziej odległe, a nastroje hotelarzy bardziej pesymistyczne. Z badania wynika, że ponad 88 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 r., a wyraźnie niekorzystny odsetek hoteli wskazujących na okres późniejszy niż rok 2022 wynosi znacznie ponad połowę (61 proc). To pogorszenie w stosunku do maja o kilka punktów procentowych o tyle zaskakuje, że wyniki czerwca były jednak lepsze od majowych.

Ocena powrotu przychodów do poziomu z lat 2018-19 również uległa pogorszeniu. Nadal za najbardziej prawdopodobny wskazany został rok 2023: równa połowa hoteli, ale rok 2024 i późniejsze lata stanowią istotną część ankietowanych, bo 36 proc.

Zgodnie z szacunkami Izby w 2020 roku z branży odeszło ok. 100 tys. pracowników. "Niestety, wyniki ankiety czerwcowej nie pozostawiają złudzeń co do możliwości ich powrotu" - wskazał Mączyński.

Jak zaznaczył, największy problem hotele mają z pozyskaniem kucharzy - ponad 70 proc. wskazań. "Niewiele lepiej jest w przypadku kelnerów - 62 proc. wskazań, 56 proc. hoteli wskazało na brak recepcjonistów, 50 proc. na brak pracowników służby pięter" - podał.

Według eksperta, konsekwencją braku pracowników na rynku jest znaczny wzrost presji płacowej. Wskazał, że 88 proc. hoteli potwierdziło wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń na podstawowych stanowiskach (recepcjonista, kelner, kucharz, pracownik służby pięter) w stosunku do okresu sprzed pandemii. Blisko 40 proc. obiektów wskazuje na wzrost wynagrodzeń o ponad 20 proc.

W ankiecie online przeprowadzonej w dniach 12-15 lipca wzięło udział 214 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach.

Czytaj więcej:

Eksperci: Polskie płace wracają na ścieżkę sprzed pandemii

Polska: W gastronomii i hotelarstwie brakuje rąk do pracy

Holandia: Polacy już nie tacy chętni do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie

W UK brakuje kierowców TIR-ów. Firmy kuszą wysokimi stawkami

Londyn: Dwie linie metra skracają godziny działalności. Winny brak pracowników

Anglia: Zaczyna brakować pracowników do wywozu śmieci

W polskiej budowlance brakuje pracowników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama