Menu

W Warszawie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej

W Warszawie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej
O pozycji w rankingu w dużej mierze decydowała dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek. (Fot. Getty Images)
W którym mieście na dzieci czeka najwięcej miejsc w publicznych żłobkach, przedszkolach i podstawówkach? Gdzie koszty życia najmniej obciążają domowy budżet? Z najnowszego badania wynika, że najlepszym miastem dla rodzin z dziećmi jest Warszawa, a najgorszym - Szczecin.
Reklama

W rankingu miast najbardziej przyjaznych rodzinom z dziećmi porównano m.in. dostępność publicznych placówek wczesnej edukacji, średnie zarobki i poziom bezrobocia, a także ceny za korepetycje i zajęcia w szkołach językowych. W zestawieniu uwzględniono dziesięć największych miast w Polsce. 

Zwycięzcą rankingu została Warszawa. Tuż za nią na podium uplasowały się Poznań i Gdańsk. Najgorszymi z perspektywy rodzin dużymi miastami okazały się Kraków, Lublin i Szczecin, który zajął ostatnie miejsce. 

O pozycji w rankingu w dużej mierze decydowała dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek - najwyżej punktowana kategoria zestawienia. Pod tym względem najlepiej wypada Poznań, gdzie w przeliczeniu na jednego mieszkańca przypada najwięcej przedszkoli i szkół podstawowych. O miejsce w żłobku statystycznie najłatwiej jest z kolei w Warszawie. 

Najgorszymi z perspektywy rodzin dużymi miastami okazały się Kraków, Lublin i Szczecin (na zdj.). (Fot. Getty Images)

Drugim najważniejszym kryterium były średnie zarobki. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się Warszawa, gdzie przeciętna pensja brutto wynosi średnio 6 tys. zł. To 700 zł więcej niż w drugim pod tym względem Gdańsku.

Życie w stolicy znacznie obciąża jednak domowy budżet, przede wszystkim ze względu na najwyższe w kraju stawki kupna i najmu mieszkania. Spośród dziesięciu największych miast Polski najniższe zarobki oferują rodzicom Bydgoszcz i Białystok. 

Autorzy rankingu porównali w nim także m.in. stopę bezrobocia oraz ceny komunikacji zbiorowej. O pracę najłatwiej w Poznaniu, gdzie wskaźnik bezrobocia jest najniższy - bez zatrudnienia pozostaje zaledwie 1,3 proc. mieszkańców. Z kolei pod względem transportu publicznego dobry wynik zanotowały przede wszystkim Lublin, Warszawa i Wrocław, gdzie uczniowie szkół podstawowych mogą jeździć zupełnie za darmo.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama