Menu

W UK zmarł najstarszy mężczyzna świata. Miał 112 lat

W UK zmarł najstarszy mężczyzna świata. Miał 112 lat
Weighton zmarł wczoraj rano we śnie w swoim mieszkaniu w Alton w hrabstwie Hampshire na południu Anglii. (Fot. YouTube/screenshot/Sky News)
W wieku 112 lat zmarł wczoraj najstarszy mężczyzna świata, Brytyjczyk Bob Weighton - poinformowała jego rodzina. Tytułem rekordzisty cieszył się zaledwie trzy miesiące.
Reklama

Jak dodano, Weighton zmarł wczoraj rano we śnie w swoim mieszkaniu w Alton w hrabstwie Hampshire na południu Anglii, gdzie od dawna mieszkał. Przyczyną zgonu był rak.

"Bob był niezwykłym człowiekiem - wcale nie z powodu niesamowitego wieku, który osiągnął. Był dla nas wszystkich wzorem do naśladowania, żył swoimi zainteresowaniami i nawiązywał kontakty z ludźmi z całego świata. Miał wiele, wiele przyjaźni, czytał i aż do śmierci rozmawiał o polityce, teologii, ekologii i wielu innych rzeczach" - napisała rodzina.

Urodzony 29 marca 1908 r. w Hull we wschodniej Anglii Weighton w latach 20. i 30. pracował jako inżynier morski na Tajwanie, gdzie poznał swoją żonę, Agnes. W czasie II wojny światowej był w USA, gdzie dla brytyjskiego wywiadu tłumaczył przechwycone japońskie depesze. Po jej zakończeniu wrócił do Anglii i wykładał inżynierię morską na londyńskim City University - aż do przejścia na emeryturę w roku 1973.

Najstarszym mężczyzną świata został pod koniec lutego, gdy zmarł 112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe. Jak mówił wówczas, nie odczuwał szczególnej satysfakcji z tego rekordu, gdyż oznaczało to, że ktoś inny musiał umrzeć.

Swoje 112. urodziny obchodził w samotności ze względu na wprowadzone ograniczenia w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, które szczególnie dotyczyły ludzi starszych. Jeszcze przed ich wejściem w życie, ale już po pojawieniu się choroby w Wielkiej Brytanii, przyznał w rozmowie z brytyjskimi mediami, że jest tym zaniepokojony, ale bardziej ze względu na swoje dzieci i wnuki niż na siebie. Dodał wtedy, że epidemia grypy hiszpanki z lat 1918-19, którą pamięta z dzieciństwa, była gorsza.

Po śmierci Weightona najstarszym mężczyzną świata został 111-letni Rumun Dumitru Comanescu, choć ten fakt będzie musiał jeszcze zostać oficjalnie potwierdzony przez wydawców Księgi rekordów Guinnessa. Najstarszą kobietą pozostaje Kane Tanaka z Japonii, która ma ponad 117 lat.

Czytaj więcej:

111-letni Brytyjczyk najstarszą osobą na świecie

Najstarszy mężczyzna świata: "Hiszpanka" była gorsza od koronawirusa

  Komentarze
  • Marian wąsaty
   29 maja, 16:20

   Jak najstarszy???Mój pradziadek ma szczęśliwe 116 lat i jeszcze lubi oko zawiesić na młodych foczkach .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama