Menu

W Szwecji umorzono śledztwo ws. Assange'a

W Szwecji umorzono śledztwo ws. Assange'a
W kwietniu br. Assange został aresztowany przez brytyjską policję. (Fot. Getty Images)
Szwedzka prokuratura poinformowała dzisiaj o umorzeniu śledztwa wobec założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. Australijczyk przebywa obecnie w więzieniu w Londynie.
Reklama

"Chcę poinformować o mojej decyzji o zakończeniu wstępnego dochodzenia" - oświadczyła na konferencji prasowej prokurator Eva-Marie Persson. Prokuratura przekazała, że od decyzji o umorzeniu dochodzenia może być złożone odwołanie.

Śledztwo w sprawie gwałtu, rozpoczęte w 2010 roku, zostało poprzednio umorzone w 2017 r., a następnie wznowione w połowie maja br. Dochodzenie dotyczyło zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji.

W kwietniu br. Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjską policję. Obecnie odsiaduje on wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia się przed brytyjskim sądem.

Assange 7 lat spędził w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. (Fot. Getty Images)

W czerwcu br. sąd rejonowy w Uppsali nie zgodził się na aresztowanie Assange'a, argumentując, że środek ten nie był konieczny w sytuacji, gdy Assange przebywa w areszcie, co umożliwia przeprowadzenie działań dochodzeniowych.

Ekstradycji Assange'a domagają się USA, które oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia.

W ostatnim czasie ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o 17 nowych zarzutach, jakie zamierza postawić Assange'owi; dotyczą one m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę USA.

Czytaj więcej:

WikiLeaks: Assange przeniesiony na oddział szpitalny więzienia

Sąd w Szwecji nie zgodził się na aresztowanie Assange'a

Szef brytyjskiego MSW podpisał decyzję o ekstradycji Assange'a

Wniosek o ekstradycję Assange'a zostanie rozpatrzony w lutym 2020 r.

"The Times": Julian Assange współpracował z rosyjskim wywiadem

  Komentarze
  • Obywatel
   19 listopada 2019, 17:03

   Nie wiem czemu ale dażę sympatią, wspieram oraz utożsamiam się z takimi odważnymi osobowościami ściganymi za ujawnianie prawdy

  • Bloop
   19 listopada 2019, 21:49

   Super dobra nowina mam nadzieję że w końcu będzie mógł się cieszyć wolnością

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama