Menu

W Polsce frankowicze górują nad bankami

W Polsce frankowicze górują nad bankami
Z każdym miesiącem przybywa wyroków na korzyść frankowiczów. (Fot. Getty Images)
Wrzesień przyniósł rekordową liczbę orzeczeń w sprawach frankowych. Spraw i wyroków jest coraz więcej, pojawiają się obawy o wydolność sądów apelacyjnych - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

"We wrześniu w polskich sądach zapadło 300 wyroków w sprawach dotyczących hipotek frankowych – wynika z danych Votum Robin Lawyers reprezentującej kredytobiorców. To nowy rekord (dotychczasowy to 260 z lipca) i znacznie więcej niż 100 wyroków z sierpnia (niska liczba spowodowana urlopami). Votum zastrzega, że prawdopodobnie wyroków było nieco więcej, ale nie ma bazy danych zawierających wszystkie orzeczenia" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dodano, że jednak statystyka dotycząca wygranych i przegranych nie powinna być istotnie zaburzona, nawet gdyby dodać decyzje sądów, do których nie udało nam się dotrzeć.

Gazeta zaznacza, że wrześniowy wskaźnik wygranych klientów to około 92 proc., czyli mniej więcej tyle samo co w poprzednich miesiącach. W razie zwycięstw klientów sądy najczęściej stwierdzają nieważność umowy (95 proc. takich przypadków), pozostałe to tzw. odfrankowienie (utrzymanie umowy i przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia z zachowaniem stawki LIBOR). Trend w tym zakresie pogłębia się od kilku miesięcy i odfrankowienia są coraz rzadsze.

Jak podano w "Rz", zdecydowana większość orzeczeń jest nieprawomocna. We wrześniu prawomocnych było 30 wyroków (tylko jeden niekorzystny dla kredytobiorców), w ostatnich miesiącach takich orzeczeń stopniowo przybywa.

Czytaj więcej:

Frankowicze mogą utopić sądy

"Puls Biznesu": Franki wykończą polskie banki i gospodarkę

Sądy frankowe w Polsce nie powstaną tak prędko

"Rzeczpospolita": Ile frankowicze mogą zyskać na porozumieniach z bankami?

"Rzeczpospolita": Frankowicze idą na ugody

  Komentarze
  • Bank zagraniczny
   13 października, 18:52

   Najgorsze jest to ze przez artykuły takie jak ten kazdy myśli ze bank płaci kary czy coś. A bank skąd ma pieniendze? Z drzewa nazrywał? Oczywiscie ze z mojej i twojej kieszeni. Czyli Polaka

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama