Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Paryżu dziś spokojniej. Na ulicach niewiele ponad tysiąc protestujących

W Paryżu dziś spokojniej. Na ulicach niewiele ponad tysiąc protestujących
Protesty trwają już piątą sobotę z rżedu. (Fot. Getty Images)
Niewiele ponad tysiąc demonstrantów zgromadziło się dziś w Paryżu na zorganizowanym już piąty weekend z rzędu proteście ruchu 'żółtych kamizelek', a około 60 osób zostało zatrzymanych - poinformowała prefektura policji.
Reklama

Rzeczniczka prefektury Johanna Primavert przekazała w telewizji BFM, że "mamy do czynienia ze słabszą mobilizacją niż w poprzednich tygodniach".

"Do tej pory zatrzymano około 60 osób, przy czym w zeszłą sobotę do tego czasu policja przeprowadziła około 500 zatrzymań" - sprecyzowała Primavert, podkreślając, że policja "pozostaje zmobilizowana".

Agencja Reutera donosi, że na ulice wielu francuskich miast w sobotę wyszły tysiące demonstrantów. W samej stolicy rozmieszczono w sumie ok. 8 tys. funkcjonariuszy, wspieranych przez 14 kołowych pojazdów opancerzonych. W całym kraju zmobilizowano ok. 69 tys. policjantów, przy czym w minioną sobotę było ich 89 tys.

Obecność policji została wzmocniona, oprócz Paryża, w wielu regionach Francji, gdzie zapowiadano protesty "żółtych kamizelek", w tym w Tuluzie, Bordeaux i Saint-Etienne.

W stolicy o godz. 14:00 odbyło się zgromadzenie manifestantów na Placu Republiki. Około piętnaście organizacji wzywało do przyłączenia się do "żółtych kamizelek" w tym miejscu.

"Żółte kamizelki" w całej Francji protestują od 17 listopada: początkowo przeciwko wciąż rosnącym kosztom utrzymania oraz podwyżce podatku paliwowego, z której ostatecznie rząd się wycofał; z czasem manifestanci zaczęli domagać się m.in. zmian w polityce społecznej, czy ustąpienia prezydenta Emmanuela Macrona. W Paryżu w ostatnie weekendy protesty przerodziły się w gwałtowne zamieszki. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama