Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Norwegii koronawirus mógł być obecny już w 2019 roku

W Norwegii koronawirus mógł być obecny już w 2019 roku
Wykryte przeciwciała anty-SARS-CoV-2 we krwi pobranej w grudniu 2019 roku świadczą o tym, że koronawirus mógł występować na świecie wcześniej, niż sądzono do tej pory. (Fot. Getty Images)
Z opublikowanych wczoraj wyników badań norweskich naukowców wynika, że w Norwegii koronawirus mógł być obecny już w grudniu 2019 roku, choć pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono w tym kraju 24 lutego 2020 roku.
Reklama
Reklama

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus pod Oslo przeanalizowali próbki krwi pobrane od ciężarnych kobiet między grudniem 2019 roku a grudniem 2020 roku pod kątem przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Już w pierwszym miesiącu, w grudniu 2019 roku, jedna z 500 próbek wykazała pozytywny wynik, a kolejne dwie w styczniu 2020 roku.

"Odkrycie to zmienia historię epidemii" - oświadczyła prof. Anne Eskild ze Szpitala Uniwersyteckiego Akershus, która uważa, że koronawirus mógł rozprzestrzenić się na świecie wcześniej, niż sądzono.

Uważa się, że koronawirus został po raz pierwszy wykryty w grudniu 2019 roku w Chinach, a w Europie SARS-CoV-2 został zarejestrowany we Francji 27 stycznia 2020 roku. W Norwegii pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono 24 lutego w Tromsoe na północy kraju u osoby, która powróciła z Chin.

Materiał wykorzystany do badań przez norweskich naukowców został zmagazynowany w innych celach (wykluczenie chorób zakaźnych), ale władze zdrowotne zezwoliły na przeprowadzenie dodatkowych analiz. Z tego powodu próbki krwi są anonimowe i nie ma możliwości sprawdzenia, kim była pierwsza kobieta, u której wykryto przeciwciała. Nie wiadomo także, czy zakażone miały objawy chorobowe.

Według prof. Eskild, kobiety, u których potwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 od grudnia 2019 do marca 2020 roku, urodziły się zarówno w Norwegii jak i w Europie Wschodniej, Afryce lub na Bliskim Wschodzie. "Wiele wskazuje, że zaraziły się one w innych częściach świata lub od krewnych spoza Norwegii" - podkreśliła ekspertka.

Czytaj więcej:

Prezes Pfizera: Koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat

Minister zdrowia: Musimy nauczyć się żyć z Covid jak z grypą

UK: Władze medyczne uznały nową wersję Omikronu za wariant pod obserwacją

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

  Komentarze
  • Lucy liu
   26 stycznia, 10:18

   No i zyly te kobiety z przeciwcialami jak po grypie i nawet nie wiedzialy zanim zaczeto ludziom o tym mowic. Co by bylo jesli codziennie w kazdych mediach wpychaliby do naszych gardel, ze palenie nie szkodzi ? To wszyscy by zaczeli palic mimo niezaleznych badan.

  • Prawda
   26 stycznia, 10:20

   W UK też był wcześniej, moi podopieczni zmarli w jednym dniu....lekarze od miesiąca stwierdzali "chest infection".Potem szpital i zgon, ja odchorowałam już w styczniu 2020 w PL.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama