Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Liverpoolu - w zastępstwie Ukrainy - zaczął się konkurs Eurowizji

W Liverpoolu - w zastępstwie Ukrainy - zaczął się konkurs Eurowizji
Konkurs Eurowizji śledzi ponad 160 mln ludzi. (Fot. PAUL ELLIS/AFP via Getty Images)
W Liverpoolu zaczęła się wczoraj wieczorem 67. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji. Wielka Brytania jest gospodarzem po raz dziewiąty, ale tym razem pełni tę rolę w zastępstwie Ukrainy, której organizację konkursu uniemożliwiła rosyjska napaść.
Reklama
Reklama

Wczoraj odbył się pierwszy półfinał, a jutro odbędzie się drugi. W pierwszym wystąpili reprezentanci 15 krajów, w drugim będzie ich 16 - z nich wyłonionych zostanie po 10 finalistów. Dołączą oni do przedstawicieli sześciu krajów, które mają już zapewniony udział w sobotnim finale - Ukrainy jako zeszłorocznego zwycięzcy, oraz Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii jako finansujących w największym stopniu Europejską Unię Nadawców (EBU).

Reprezentantka Polski, Blanka, wystąpi w drugim półfinale.

Jak się szacuje, konkurs Eurowizji śledzi ponad 160 mln ludzi, co czyni ją najchętniej oglądanym cyklicznym wydarzeniem telewizyjnym na świecie innym niż sport. Szczególne emocje budzi w tym roku w Wielkiej Brytanii, co zrozumiałe, bo poprzednio kraj ten był gospodarzem konkursu ćwierć wieku temu.

Bilety na tegoroczny finał wyprzedały się w 36 minut, zaś na półfinały również w mniej niż godzinę. Na każdy z koncertów w hali Liverpool Arena dostępnych w sprzedaży było około 6 000 biletów, bo 3 000 zarezerwowano dla ukraińskich uchodźców przybyłych do Wielkiej Brytanii.

W tym roku wprowadzono pewne zmiany w ocenie piosenek, które mogą wpłynąć na rezultaty. W półfinałach głosować będą tylko telewidzowie z poszczególnych krajów, bez udziału profesjonalnego jury, natomiast w finale o przyznaniu punktów będą decydować zarówno widzowie, jak i jurorzy z branży muzycznej. Po raz pierwszy głos będą mogli oddać też widzowie z krajów niebiorących udziału - jako "reszta świata".

Za faworytkę tegorocznej Eurowizji uchodzi reprezentantka Szwecji Loreen, która już raz - w 2012 r. - wygrała konkurs, ale wysoko oceniane są też szanse przedstawicieli Finlandii, Ukrainy, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Austrii. Media w Wielkiej Brytanii uważają, że reprezentantka tego kraju Mae Muller powinna łatwo znaleźć się w pierwszej dziesiątce.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania: Liverpool gospodarzem Eurowizji w 2023 r. w imieniu Ukrainy

W Liverpoolu na czas Eurowizji stanie pomnik w hołdzie Ukrainie

Finał Eurowizji w Liverpoolu będzie transmitowany w kinach w całym kraju

Ranking BBC nie daje polskiej piosence szans na sukces w konkursie Eurowizji

Eurowizja 2023 w UK coraz bliżej

Brytyjscy posłowie chcą upewnić się, że Rosja nie zakłóci głosowania w czasie Eurowizji

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama