Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Irlandii spada populacja trzmieli

W Irlandii spada populacja trzmieli
Polacy często mylnie nazywają trzmiela bąkiem. (Fot. Thinkstock)
Jedna trzecia z 98 występujących w Irlandii gatunków dzikich pszczół jest zagrożona wymarciem - ostrzegają specjaliści. W ubiegłorocznym spisie owadów zarejestrowano najniższy w historii rozmiar tej owadziej populacji.
Reklama
Reklama

Według prowadzonego od 6 lat badaniu All-Ireland Bumblebee Monitoring Scheme, na Zielonej Wyspie znacznie spadła liczba przedstawicieli szczególnie ważnych dla środowiska lokalnych odmian.

“W Irlandii żyje 21 gatunków trzmieli, które są niezbędne do zapylania dzikich kwiatów i roślin uprawnych. Tymczasem z naszych badań wynika, iż 6 odmian tych owadów jest zagrożonych wymarciem” - ostrzegł dr Tomas Murray, starszy ekolog National Biodiversity Data Centre w hrabstwie Waterford.

Trzmiel to zwyczajowa nazwa dużej, krępej i gęsto owłosionej pszczoły o czarnym ubarwieniu, zwykle z szerokimi, poprzecznymi, żółtymi lub pomarańczowymi pasami. W Polsce często mylnie jest nazywany bąkiem.

Przyczyną spadania populacji owadów w Irlandii jest połączenie utraty siedlisk, intensyfikacji rolnictwa oraz zmian klimatycznych. Z obserwacji wynika, że co roku liczba osobników spada o 3,7%.

Dane do monitora są gromadzone między innymi dzięki staraniom 80 wolontariuszy, którzy od marca do października raz w miesiącu pokonują około 1-2 kilometrów, licząc i klasyfikując napotkane osobniki.

Trzmiele są niezwykle produktywne i ważne dla ekosystemu. (Fot. Thinkstock)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama