Menu

W Irlandii można już wejść do pubu i restauracji, ale tylko z certyfikatem

W Irlandii można już wejść do pubu i restauracji, ale tylko z certyfikatem
Nowe wytyczne zostały wydane bardzo późno, więc spora część pubów wznowi pełną działalność w najbliższych dniach. (Fot. Getty Images)
W Irlandii od dzisiaj, po raz pierwszy od końca grudnia zeszłego roku, puby i restauracje mogą wznowić przyjmowanie gości wewnątrz lokali. Wstęp do nich będą jednak miały tylko osoby zaszczepione lub te, które niedawno wyzdrowiały z Covid-19.
Reklama
Reklama

Zgodnie z opublikowanymi w piątek wieczorem przez rząd wytycznymi, klienci będą musieli pokazać wprowadzony przez UE certyfikat covidowy jako dowód, że są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19 lub niedawno wyleczyli się z wirusa. Jednak w przypadku osób, które go nie mają, a są w pełni zaszczepione, akceptowane będą inne dowody, takie jak wydawana przez publiczną służbę zdrowia HSE karta szczepień.

Wymagany będzie również dowód tożsamości ze zdjęciem, a wszyscy klienci będą musieli podawać dane do śledzenia kontaktów. W lokalach będzie obowiązywał limit sześciu osób dorosłych na przy jednym stole, nie będzie obsługi przy barze, a klienci będą mogli zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsca. Wewnątrz lokali będą mogły przebywać dzieci, mimo że w Irlandii nie są one jeszcze szczepione, zaś wszystkie lokale muszą być zamykane do godziny 23:30.

Jednak jak wskazuje irlandzkie stowarzyszenie właścicieli pubów VFI, ze względu na to, że wytyczne zostały wydane bardzo późno, spora część pubów nie wznowi pełnej działalności już dzisiaj, tylko raczej w kolejnych dniach w ciągu tygodnia. Również szef irlandzkiego stowarzyszenia restauratorów RAI ocenił, że na razie nie otworzy się ok. jedna czwarta restauracji.

Puby, bary i restauracje w Irlandii zostały zamknięte w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy wprowadzony został w kraju lockdown. Dopiero na początku czerwca mogły wznowić działalność, obsługując klientów tylko na zewnątrz.

W Irlandii od 10 dni dobowe bilanse wykrywanych zakażeń przekraczają tysiąc, czyli są na poziomach, na których ostatnio były na przełomie stycznia i lutego. To jednak wciąż znacznie poniżej rekordów zanotowanych na początku stycznia, gdy bilanse przekraczały 6 000.

Natomiast liczby zgonów oscylują w okolicach 10 w tygodniu. Od początku epidemii w Irlandii wykryto 293 tys. zakażeń, z powodu których zmarło 5 026 osób.

Czytaj więcej:

UK: Paszporty szczepionkowe "mogą wywołać konflikty w pubach"

Irlandia: Do pubu i restauracji tylko z certyfikatem covidowym

Irlandia: Anonimowe telefony z groźbami do naczelnego lekarza kraju

Wejście do pubu tylko dla zaszczepionych? Dwuznaczne sygnały płynące z Downing Street

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama