Menu

W Dublinie i Belfaście iluminacje z okazji 40-lecia "Solidarności"

W Dublinie i Belfaście iluminacje z okazji 40-lecia "Solidarności"
Belfast City Hall był jednym z wielu budynków w Europie, który uhonorował wczoraj Porozumienie Sierpniowe. (Fot. Twitter/@PLInst_London)
Okolicznościowymi iluminacjami na najważniejszych budynkach stolicy Irlandii, Dublina oraz Irlandii Północnej, Belfastu uczczono wczoraj wieczorem 40. rocznicę powstania 'Solidarności'
Reklama

W Dublinie na fasadzie Liberty Hall, który przez ponad 30 lat był najwyższym budynkiem w irlandzkiej stolicy i który jest siedzibą największego irlandzkiego związku zawodowego SIPTU, już wczoraj rano zawieszono kilkunastometrowy baner z jubileuszowym logiem "Solidarności" oraz napisem "40 lat ruchu Solidarności w Polsce". Późnym wieczorem nad banerem pojawiła się świetlna iluminacja przestawiająca jubileuszowe logo "Solidarności".

Z kolei w Belfaście ratusz miejski został wczoraj wieczorem podświetlony w barwach biało-czerwonych, zaś na The Metropolitan Art Centre (The MAC), najważniejszego w mieście centrum sztuki, zamieszczono świetlną iluminację z jubileuszowym logo "Solidarności".

31 sierpnia 1980 r. podpisano w Stoczni Gdańskiej jedno z porozumień sierpniowych, na mocy których władze PRL zgodziły się m.in. na zarejestrowanie NSZZ "Solidarność". Pierwszy w bloku wschodnim niezależny związek zawodowy odegrał później kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej:

Manneken Pis w przebraniu stoczniowca. Belgia upamiętnia Porozumienia Sierpniowe

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama