Menu

W 2020 roku prawo jazdy w telefonie

W 2020 roku prawo jazdy w telefonie
W tym roku uruchomione zostaną nowe e-usługi adresowane do kierowców. (Fot. Getty Images)
W 2020 r. wprowadzone zostaną nowe e-usługi adresowane do kierowców, m.in. prawo jazdy w telefonie - poinformowało polskie Ministerstwo Cyfryzacji.
Reklama

Jak wskazuje resort cyfryzacji, profil zaufany (PZ) jest kluczem do e-administracji. Przypomniano, że PZ powstał w 2011 r., a dziś ma go ponad 4,7 miliona Polaków.

"Tylko w ubiegłym roku dokładnie 2 114 370 osób założyło sobie profil zaufany. Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie, działając online" -  wskazał cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomione zostaną nowe e-usługi adresowane do kierowców. "Pracujemy m.in. nad prawem jazdy, którego nie będziemy musieli wozić ze sobą, bo będziemy je mieli w telefonie" - wyjaśnił.

Kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z cyfrowych usług. (Fot. Getty Images)

Według ministerstwa cyfryzacji, kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z cyfrowych usług. Absolutną rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca sprawdzenie historii pojazdu, z której w 2019 r. Polacy skorzystali aż 129 859 339 razy.

W komunikacie czytamy ponadto, że profil zaufany służy m.in. do złożenia online wniosku o nowy dowód osobisty. "W ub. roku dokładnie 160 486 Polaków wniosek o nowy dokument tożsamości złożyło przez internet. Wskazano, że przez internet i z profilem zaufanym można też zgłaszać utratę dowodu. W ubiegłym roku z tej e-usługi skorzystały 26 523 osoby, z czego najwięcej - 420 - zrobiło to tuż po ostatnich świętach Bożego Narodzenia - 27 grudnia" - podano.

Według ministerstwa 2020 rok może być kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Wskazano, że tylko w pierwszym tygodniu nowego roku przybyło niemal 60 tys. nowych właścicieli PZ. 

Czytaj więcej:

Samochód w Polsce zarejestrujemy przez internet

Polska coraz bardziej online

Rekord stulecia w zakupach nowych aut

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama