Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: Kolejna transza kar dla prawie 2 mln osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19

Włochy: Kolejna transza kar dla prawie 2 mln osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19
Włochy karzą za brak szczepień przeciw Covid-19. (Fot. Getty Images)
Kolejna transza kar w wysokości 100 euro zostanie rozesłana we Włoszech do prawie 2 milionów osób w wieku powyżej 50 lat, które nie poddały się obowiązkowemu w tym kraju do niedawna szczepieniu przeciwko Covid-19 - podała prasa. Wcześniej nowy rząd zamierzał zawiesić te kary.
Reklama
Reklama

Gabinet Giorgii Melonii nie zrealizował planów rozwiązania na mocy przepisów kwestii jednorazowych kar za brak szczepienia, wprowadzonych przez poprzedni rząd Mario Draghiego w ostrej fazie pandemii. Rada Ministrów nie podjęła też decyzji o ich "zamrożeniu" do czerwca przyszłego roku.

Nowy rząd nie dotrzymał słowa i dlatego agencja ściągająca należne podatki i kary zaczyna dzisiaj rozsyłać wezwania do zapłacenia 100 euro do 1,9 miliona osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19- podkreślił dziennik "La Stampa". Jak dodał, wiele osób dostanie grzywnę przed Bożym Narodzeniem, "pod choinkę".

Wymóg szczepień, dotyczący grupy wiekowej powyżej 50 lat obowiązywał do czerwca tego roku.

Jak zaznaczyła turyńska gazeta, premier uznała, że nie warto narażać się przez "puszczanie oka" do przeciwników szczepionki na zarzuty "rewizjonizmu w sprawie Covid-19" i to w chwili, gdy ministerstwo zdrowia przygotowało nową kampanię informacyjną właśnie na temat szczepień.

Nowy włoski rząd nie dotrzymał słowa i nie zrealizował planów likwidacji jednorazowych kar za brak szczepienia. (Fot. Getty Images)

Poza tym, zaznacza się, w minionych miesiącach już rozesłano setki tysięcy kar do niezaszczepionych, a zapłaciła je tylko niewielka część osób, nie czekając 180 dni, gdy można odwołać się od tej grzywny. Zdecydowana większość ukaranych usprawiedliwiła się zaś brakiem rejestracji szczepienia oraz przejściem zakażenia koronawirusem.

Gdyby kary zostały uchylone lub zawieszone, osoby, które je zapłaciły "musiałyby otrzymać odszkodowanie, by nie doszło do nierównego traktowania" - wyjaśniła dziennikowi deputowana koalicji rządowej Ylenja Lucaselli.

Zaznaczyła zarazem, że aby to zrobić, należałoby wstecznie znieść obowiązek szczepień wprowadzony na mocy państwowych przepisów. "Prawny i konstytucyjny margines na to wydaje się wąski" - przyznała parlamentarzystka.

Według prasy to dlatego rząd nie zrobił nic; ku irytacji przeciwników szczepień i satysfakcji wirusologów. Jeden z najbardziej znanych we Włoszech ekspertów - profesor Andrea Crisanti, od niedawna senator centrolewicy stwierdził: "Jeśli wymierzona kara była legalna, trzeba ją zapłacić, koniec i kropka".

Czytaj więcej:

Badania: Większość niezaszczepionych nieletnich po przechorowaniu COVID-19 nie ma przeciwciał

Po ponad 2 latach we Włoszech zakończył się pandemiczny stan wyjątkowy

Włochy: 1,2 mln osób otrzymało dotąd grzywnę za brak szczepienia przeciwko Covid-19

  Komentarze
  • On
   30 listopada 2022, 15:55

   Nie wierze ze to dalej probuja wciskac komus.hahahaha

  • Tt
   30 listopada 2022, 16:29

   ..jakich kar?????
   ..zalosni flustraci medyczni.

  • Uell
   30 listopada 2022, 18:48

   egzekucje przeciwnikow politycznych za czasow nazisstowskich tez byly legalne i kropka, prawda pani ekspert?

  • Janko Walski
   30 listopada 2022, 21:45

   Wybrali sensownych polityków i w dalszym ciągu takie lewackie posunięcia???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama