Menu

Węgierska minister do Hamiltona: "Niech szewc pozostanie przy kopycie"

Węgierska minister do Hamiltona: "Niech szewc pozostanie przy kopycie"
Hamilton ostro skrytykował węgierską ustawę o ochronie dzieci i wyraził poparcie dla społeczności LGBTQ+ na Węgrzech. (Fot. Facebook)
'Niech szewc pozostanie przy kopycie, a kierowca Formuły 1 przy wyścigach' - tak zareagowała minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na słowa wielokrotnego mistrza świata Formuły 1 Lewisa Hamiltona, który skrytykował węgierską ustawę o ochronie dzieci.
Reklama
Reklama

"Z ubolewaniem przekonałam się, że dziś także Lewis Hamilton przyłączył się do międzynarodowego obozu producentów fake newsów, którzy atakują ustawę o ochronie dzieci" - napisała Varga na Facebooku.

"Ochrona węgierskich dzieci należy do węgierskich rodziców, a nie do zagranicznych kierowców rajdowych. Sama przygotowywałam się na egzamin z przepisów ruchu drogowego z książek, a nie z prasy. Radzę również Lewisowi Hamiltonowi, by przeczytał węgierską ustawę o ochronie dzieci, zanim zacznie mówić głupoty" - dodała. Na koniec życzyła "wielu sukcesów na Hungaroringu" Hamiltonowi, który będzie w ten weekend startował w wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Węgier.

Hamilton ostro skrytykował na Instagramie węgierską ustawę o ochronie dzieci i wyraził poparcie dla społeczności LGBTQ+ na Węgrzech. "To niedopuszczalne, tchórzliwe i wprowadzające w błąd, że rządzący występują z taką ustawą. Każdy ma prawo do wolności bycia samym sobą, niezależnie do tego, kogo kocha i jak się identyfikuje" - napisał kierowca.

Zaapelował też do wszystkich Węgrów, by w referendum na temat ustawy chronili prawa społeczności LGBTQ+: "Proszę, byście okazali miłość ludziom wokół, bo Miłość zawsze zwycięża".

Parlament Węgier przyjął 15 czerwca ustawę, w której zapisano, że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu. Takie zajęcia poza pedagogami szkolnymi będą mogły prowadzić tylko osoby i organizacje występujące w oficjalnym, aktualizowanym rejestrze. Ponadto, państwo ma chronić prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia. W ustawie zakazano też udostępniania osobom poniżej 18. roku życia treści pornograficznych, a także popularyzujących zmianę płci zapisanej w chwili urodzenia, jak również homoseksualizm.

Komisja Europejska w związku z ustawą wszczęła postępowanie o naruszenia prawa UE przeciwko Węgrom "w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ".  Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że rząd zainicjuje referendum w sprawie ustawy.

Czytaj więcej:

Tęczowy stadion na mecz Niemcy-Węgry? "Burmistrz napisze do UEFA"

Formuła 1: Hamilton przedłużył o dwa lata kontrakt z Mercedesem

Brytyjski tygodnik: UE będzie żałować prawnej napaści na Polskę

GP Wielkiej Brytanii: Lewis Hamilton zwyciężył w domu!

  Komentarze
  • J23
   31 lipca, 13:53

   Szanuje bardzo Hamiltona jako kierowce wyscigowego ale...brawo dla Pani Minister!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama