Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Europie rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu

W Europie rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu
Wirus zachodniego Nilu jest przenoszony przez komary. Obecnie nie ma na niego szczepionki. (Fot. Getty Images)
Z najnowszego raportu Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności Unii Europejskiej (EFSA) na temat chorób odzwierzęcych, w 2022 roku liczba przypadków wirusa Zachodniego Nilu wzrosła w Europie ponad siedmiokrotnie w porównaniu z rokiem 2021. Głównym powodem tego wzrostu jest epidemia, która objęła Włochy i Grecję. Sytuacja jest niepokojąca.
Reklama
Reklama

W opublikowanym w tym tygodniu raporcie Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności Unii Europejskiej czytamy, że sezon 2022 był pod względem liczby zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jednym z najgorszych w historii.

Odnotowano 1 133 przypadki w porównaniu ze 152 w roku 2021. Spośród tych 1 133 osób ogromna większość (86,9 proc.) wymagała hospitalizacji, a 92 zakażonych zmarło. Do ponurego rekordu zabrakło niewiele. Dotychczas najwięcej zachorowań na tę chorobę – 1 612 – miało miejsce w 2018 roku.

Infekcja wirusem Zachodniego Nilu u około 80 proc. zakażonych przebiega bezobjawowo lub wywołuje łagodne objawy, takie jak gorączka, bóle głowy i mięśni, wysypka. Jednak w około 1 proc. przypadków dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub nawet mózgu, co może skończyć się śmiercią. Obecnie nie jest dostępna szczepionka.

Naturalnymi żywicielami wirusa są ptaki, a od nich zarażają się komary, które potem, jako tzw. wektory, mogą przenieść infekcję na ludzi, a także konie. Choroba nie przenosi się natomiast z człowieka na człowieka. Jednak liczba ptaków i koni w Europie, u których stwierdzono obecność wirusa, była w 2022 r., około dwukrotnie większa niż w roku poprzednim.

Pochodzący z Afryki wirus rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Według EFSA dotarł do wcześniej wolnych od niego obszarów w Europie, takich jak południowo-zachodnia Francja, północne Niemcy i południowe Włochy.

"Zmiany klimatyczne powodują wzrost liczby chorób przenoszonych przez wektory" – wyjaśnił w rozmowie z serwisem Euronews Frank Verdonk z EFSA. Zdaniem eksperta rozwiązaniem może być polityka "Jedno zdrowie", która obejmuje ocenę ryzyka dla ludzi i zwierząt.

Termin "Jedno zdrowie" powstał w kontekście zapobiegania "cichym" infekcjom zwierząt, które - przeniesione na człowieka - mogą mieć śmiertelne skutki. Obecnie oznacza podejście polegające na kompleksowym zastosowaniu różnorodnych środków zaradczych w celu radzenia sobie z zagrożeniami dla zdrowia publicznego, z uwzględnieniem powiązań między środowiskiem, klimatem i zdrowiem.

W czerwcu 2017 roku Komisja Europejska uruchomiła plan działania "Jedno zdrowie" przeciwko zagrożeniu związanemu z opornością na antybiotyki.

Czytaj więcej:

Raport ECDC: Choroby tropikalne stwarzają coraz większe zagrożenie w Europie

Francuski naukowiec: Globalne ocieplenie może ożywić "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii

Czy Chiny ukrywają epidemię? Niewyjaśniony wzrost infekcji płuc, zwłaszcza wśród dzieci

Chińska służba zdrowia zaprzecza, że pojawiły się nowe patogeny

Anglia: Liczba osób hospitalizowanych z powodu norowirusa wzrosła prawie trzykrotnie

Badacze znaleźli specyficzne zmiany w mózgach pacjentów po przebytym COVID-19

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      18 grudnia 2023, 17:37

      Podobno, bill gates jest kochankiem bidena

    • 1111
      18 grudnia 2023, 17:50

      I nikt mi nie wmówi że to pontonowcy nie przywlekli ze swojej afryki. I jak tu nie być rasistą

    • Radek
      19 grudnia 2023, 08:59

      Widac ze tak samo grozny jak katar 19 wiec zamykamy gramice wiadra na glowe ,dla bezpieczenstwa ,pomga tyle co masoneczki, praca z domu szczegolnie ci co kubly oprozniaja np albo hotelarze, wystarczajaco gupio to brzmi? Oni w sumie tez wiec dlaczego mam sobie zalowac

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama