Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Anglii i Walii rośnie liczba przypadków odnajdywania ciał zmarłych po długim czasie od zgonu

W Anglii i Walii rośnie liczba przypadków odnajdywania ciał zmarłych po długim czasie od zgonu
Według badań, mężczyźni są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko śmierci w samotności niż kobiety. (Fot. Getty Images)
Rosnąca liczba osób zmarłych w Anglii i Walii, znajdowanych we wlasnych mieszkaniach po upływie długiego czasu od ich śmierci, jest szokującym trendem, wynikającym z kryzysu i zjawiska społecznej izolacji - podaje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Lekarze przeanalizowali dane z Krajowego Biura Statystycznego (ONS), pokazujące rosnącą liczbę zgonów w domach samotnych osób i rosnący z czasem trend związany z "niezdefiniowanymi zgonami".

Według najnowszych badań, liczba tego typu przypadków systematycznie rośnie w Anglii i Walii od 1980 r. i jest wynikiem szeroko postępującego rozluźnienia więzi społecznych, chociaż pandemia Covid-19 również mogła być tu istotnym czynnikiem.

Liczba przypadków takich "niezidentyfikowanych zgonów" - często dotyczących osób zmarłych w domu, których śmierci nie zauważono, a następnie odnaleziono ich ciało w stanie rozkładu - znacznie wzrosła wśród obu płci od 1980 r., podczas gdy wskaźniki dotyczące zgonów ze wszystkich innych przyczyn spadły w tym samym okresie.

Według raportu opublikowanego w czasopiśmie "Journal of the Royal Society of Medicine", mężczyźni są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zgon w samotności niż kobiety.

Autorzy raportu przytoczyli przypadek 38-letniej Laury Winham, która miała poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, a której ciało odnaleziono w "zmumifikowanym, niemal szkieletowym stanie rozkładu" w jej mieszkaniu w Woking pod Londynem w 2021 roku, ponad trzy lata po jej śmierci.

Z kolei zwłoki innej kobiety, 61-letniej Sheili Seleoane, znaleziono w zaawansowanym stanie rozkładu w jej mieszkaniu w Londynie w 2022 roku, dwa lata po śmierci.

Dr Kamila Hawthorne, przewodnicząca Royal College of GPs, wiąże to zjawisko z problemem samotności i zanikiem więzi społecznych. "To badanie jest bardzo smutną lekturą" – oceniła. I dodała, że samotność naraża ludzi na o 50 proc. większe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do osób mających bliskie relacje społeczne.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zjawisko samotności jest zagrożeniem dla zdrowia na skalę światową i stanowi czynnik wpływający na ryzyko przedwczesnej śmierci.

Czytaj więcej:

BBC: Co najmniej 50 osób odebrało sobie życie przy pomocy strony poświęconej samobójstwom

Ekspert: Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Z powodu upałów w Europie zmarło ponad 70 tys. ludzi w 2022 r.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama