W Anglii coraz więcej miast zakazuje palenia przed pubami i restauracjami

W dobie pandemii kultura jedzenia na świeżym powietrzu sprawiła, że problem palaczy wokół pubów czy restauracji zyskał nowy wymiar. Zeszłego lata w Izbie Lordów bez skutku podjęto próbę przeforsowania poprawki do ustawodawstwa, aby chodniki wokół lokali gastronomicznych były wolne od dymu.
Jednak rady Northumberland, Durham, North Tyneside, Newcastle i City of Manchester zakazały palenia na odcinkach chodnika, na których puby czy restauracje mają "covidową licencję" na ustawianie stolików. Takie specjalne pozwolenia wprowadzono w zeszłym roku, by sektor gastronomiczny mógł szybciej stanąć na nogi po koronawirusowym kryzysie.
Również hrabstwo Oxfordshire w środkowej Anglii chce zakazać palenia na terenach przed pubami, a do 2025 roku zamierza być wolne od dymu tytoniowego - to pięć lat wcześniej niż zakłada rządowy plan dla całej Anglii.
Oxfordshire planuje również podjęcie ostrzejszych działań, aby zakazać sprzedaży tytoniu osobom poniżej 18. roku życia i zniechęcać do palenia w domach, samochodach, w okolicy placów zabaw i przy szkołach.
Deborah Arnott z organizacji Action on Smoking and Health (Ash) stwierdziła w rozmowie z "The Guardian", że większość klientów pubów popiera zakaz palenia na chodnikach. "Nasze badania pokazują, że dwie trzecie społeczeństwa chce, aby obszary poza pubami i kawiarniami były wolne od dymu. Ludzie często narzekają, że jeśli wyjdą na zewnątrz, muszą siedzieć wśród palaczy" - wskazała.
Tymczasem naczelny lekarz Anglii, Chris Whitty, ostrzegł, że w czasie pandemii "palenie prawdopodobnie zabiło więcej ludzi niż Covid". "Rak płuc jest obecnie zabójcą numer jeden w przypadku nowotworów w Wielkiej Brytanii" - podkreślił podczas wykładu w Gresham College w Londynie.
Szacuje się, że palenie przyczynia się do śmierci ok. 90 tys. osób w Wielkiej Brytanii rocznie.
Czytaj więcej:
Od dziś zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w UE i UK
Od 2024 r. papierosy nie będą sprzedawane w holenderskich supermarketach
Badania: Byli palacze także narażeni na zgon z powodu COVID-19
Rekordowy wzrost liczby palaczy w UK po lockdownie
Darmowe e-papierosy dla palaczy w brytyjskich szpitalach