Menu

Von der Leyen: Obawiam się, że rząd brytyjski złamie umowę o Brexicie

Von der Leyen: Obawiam się, że rząd brytyjski złamie umowę o Brexicie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła swoje zaniepokojenie oświadczeniami rządu brytyjskiego. (Fot. Getty Images)
Jestem bardzo zaniepokojona oświadczeniami rządu brytyjskiego o zamiarze złamania umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE - napisała wczoraj na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Reklama

"Jestem bardzo zaniepokojona oświadczeniami rządu brytyjskiego o zamiarze złamania umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. To złamałoby prawo międzynarodowe i podważyłoby zaufanie. Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać - przyp. red.)- to podstawa pomyślnych przyszłych stosunków" - oświadczyła von der Leyen.

Von der Leyen ostrzegła na początku tygodnia, że bez zapisów umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, dotyczących granicy między Irlandią a Irlandią Północną, nie będzie przyszłego partnerstwa między "27" a Wyspami.

To reakcja na informacje z Wielkiej Brytanii, której rząd ma podjąć kroki podważające zawartą wcześniej umowę z UE o Brexicie, jeśli porozumienie handlowe z "27" nie zostanie uzgodnione w październiku.

Premier Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października, a jeśli się tak nie stanie, Wielka Brytania zerwie dalsze negocjacje. W brytyjskich mediach pojawiły się jednocześnie informacje, że tamtejszy rząd przygotowuje przepisy, które zastąpią obecne rozwiązania dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

"Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma zasadnicze znaczenie dla ochrony pokoju i stabilności na Wyspach oraz integralności jednolitego rynku" - zaznaczyła von der Leyen na Twitterze.

"Financial Times" poinformował wcześniej, że rząd w Londynie chce przyjąć przepisy, które osłabiłyby zobowiązania do utrzymania otwartej granicy między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną, a będącą państwem członkowskim UE Irlandią.

Gwarancja dotycząca granicy jest kluczową częścią prawnie wiążącego porozumienia rozwodowego, podpisanego w zeszłym roku przez obie strony. Reuters podkreśla, że jej anulowanie mogłoby potencjalnie zagrozić całemu traktatowi i wywołać tarcia w Irlandii Północnej. Ustalenia, których celem jest uniknięcie twardej granicy z Irlandią, mają służyć nie tylko zachowaniu integralności jednolitego rynku, ale też utrzymaniu porozumienia pokojowego.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. W okresie przejściowym, obowiązującym do końca 2020 roku, strony starają się wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji. Kolejna runda negocjacji odbywa się w tym tygodniu w Londynie.

Czytaj więcej:

Von der Leyen: Ufam, że rząd brytyjski wdroży zapisy ws. granicy irlandzkiej

Minister ds. Irlandii Płn: Nowa ustawa naruszy uzgodnienia z UE

  Komentarze
  • Jerry
   10 września, 07:32

   Też mi zaskoczenie, od kiedy UK dotrzymuje obietnic i umów?

  • Do Jerry
   10 września, 09:01

   Święte słowa.
   Od dawna zadaje sobie pytanie dlaczego na 10 angoli 20 jest fałszywych ? Rude włosy matters?

  • Help You
   11 września, 13:15

   Droga Pani Ursulo von der Leyen , a wy Niemcy co robicie, łamiecie wszelkie normy prawne ( złamanie prawa gdy wpuszczaliscie uchodzców ) , zasady moralne a nord stream 2 ?? robicie co chcecie nie licząc się z innymi krajami. Każdy kraj musi dbać o swój interes jak i wy dbacie tylko o swój niemiecki.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości