Menu

Vodafone i Telefonica wspólnie zainwestują w maszty 5G

Vodafone i Telefonica wspólnie zainwestują w maszty 5G
W Wielkiej Brytanii trwa obecnie wyścig gigantów telekomunikacyjnych o dostępność 5G. (Fot. Getty Images)
Operatorzy Vodafone i O2 (Telefonica) uzgodnili zasady wspólnego rozwoju infrastruktury 5G w Wielkiej Brytanii. W ramach spółki joint venture Cornerstone będą dzielić anteny, choć zachowają część masztów na wyłączność.
Reklama

Współpraca ma doprowadzić do modernizacji infrastruktury Cornerstone, która posiada ok. 16,5 tys. masztów na terytorium Wielkiej Brytanii. Vodafone i O2 zachowają jednak po ok. jednej ósmej anten na własny użytek, by utrzymać możliwość różnicowania usług. Partnerzy mają też dzielić się rozwiązaniami technologicznymi.

We wspólnym oświadczeniu firmy wskazały, że "obecnie badają możliwe opcje monetyzacji Cornerstone". Bloomberg ocenia, że przedsiębiorstwa mogą planować sprzedaż spółki.

W opinii agencji, zarówno Vodafone, jak i O2 szukają sposobów na redukcję zaciągniętych długów. Jednym ze nich mogło by być udostępnienie posiadanej infrastruktury większej liczbie użytkowników lub inwestorów. Vodafone ma obecnie dokonywać przeglądu swoich 58 tys. masztów w Europie. Firma zbliża się do podpisania umów o współdzieleniu infrastruktury z rywalami we Włoszech i Hiszpanii.

Dzielenie się infrastrukturą jest coraz bardziej popularną strategią ograniczania kosztów związanych z budową drogiej infrastruktury światłowodowej i urządzeń w standardzie 5G. Jak wskazał Bloomberg, działy zarządzające antenami i okablowaniem firm telekomunikacyjnych są obecnie bardziej rentowne, niż jednostki skupione na klientach indywidualnych. Sytuacja ta poskutkowała inwestycjami ze strony operatorów masztów takich jak Cellnex Telecom czy firm inwestujących na rynku infrastrukturalnym jak Macquarie Group.

Zapowiadana od stycznia umowa Vodafone-Telefonica ma dodatkowo pozwolić firmom na przekierowanie środków do działów usług oraz zmniejszyć negatywny wpływ przedsiębiorstw na środowisko. Oba koncerny opublikują kwartalne sprawozdania finansowe w tym tygodniu.

Pierwszą siecią, która zaprezentowała 5G w Wielkiej Brytanii było EE - usługę uruchomiono w maju br.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama