Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uniwersytet Cambridge zwraca Nigerii część Brązów z Beninu

Uniwersytet Cambridge zwraca Nigerii część Brązów z Beninu
Czy za przykładem Uniwersytetu Cambridge pójdą kolejne brytyjskie instytucje? (Fot. Getty Images)
Kolegium Uniwersytetu Cambridge poinformowało wczoraj, że jeszcze w październiku zwróci Nigerii jeden z tzw. Brązów z Beninu, zrabowanych przez Wielką Brytanię w okresie kolonialnym – podała agencja Associated Press.
Reklama
Reklama

Okukor to rzeźba z brązu przedstawiająca koguta. W 1897 roku została zabrana z Królestwa Benin, położonego w południowej części Nigerii, przez George'a Williama Neville'a – brytyjskiego biznesmena i członka Rady Legislacyjnej Kolonii Lagos. W 1905 roku kogut z brązu został przyjęty przez Jesus College, jedno z kolegiów Uniwersytetu Cambridge, gdzie odbywał studia syn Neville’a. Posąg był wystawiany w jadalni uczelni do 2016 roku, gdy studenci zaprotestowali, mówiąc, że "reprezentuje narrację kolonialną".

Uczelnia powołała zespół ekspercki, który stwierdził, że "rzeźba jest własnością obecnego króla Beninu".

27 października nastąpi przekazanie tego dzieła afrykańskiej sztuki w ręce przedstawicieli Narodowej Komisji ds. Muzeów i Zabytków Nigerii.

Oba Beninu, czyli miejscowy król Ewuare II wyraził zadowolenie i pochwalił inicjatywę brytyjskiej uczelni. "Mamy szczerą nadzieję, że inni przyspieszą powrót naszych dzieł sztuki, które w wielu przypadkach mają dla nas znaczenie religijne" – podkreślił.

Reprodukcje kogutów z brązu są nadal wykonywane w Nigerii za pomocą tradycyjnych technik.

Niemcy zobowiązały się zwrócić w przyszłym roku zrabowane brązy Królestwa Beninu. Największa kolekcja tych odlewanych bądź rytych w mosiądzu wytworów zachodnioafrykańskiej sztuki znajduje się w British Museum w Londynie. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama