Menu

University College London: Najpopularniejszy antydepresant w UK nie działa

University College London: Najpopularniejszy antydepresant w UK nie działa
Naukowcy postanowili samodzielnie sprawdzić skuteczność popularnego leku. (Fot. Lloyds Pharmacy)
Naukowcy z Londynu przeprowadzili największe niezależne badanie skuteczności jednego z najpopularniejszych antydepresantów w UK - Setraline. Nieopłacany przez koncern medyczny test wykazał - ku zaskoczeniu naukowców - że lek ma znikomy wpływ na leczenie depresji.
Reklama

Eksperci z University College London przyznali, że byli "zaskoczeni" nieskutecznością leku w leczeniu depresji. Przyznali jednak, że najpopularniejszy antydepresant pomaga w łagodzeniu uczucia lęku.

Największe tego rodzaju badanie wykazało, że większość osób przyjmujących najpopularniejszy antydepresant w UK nie widziała jakiejkolwiek poprawy w objawach depresji.

Eksperci stwierdzili, że odkrycie, choć "zaskakujące", nie umniejsza potrzeby stosowania leku, jeśli został on przepisany przez lekarzy. Zwracają uwagę, że choć antydepresant nie leczy depresji, pomaga w walce ze stanami lękowymi.

Naukowcy przyznali, że popularny antydepresant pomaga w obniżeniu napięcia lękowego. (Fot. Getty Images)

Według badania, poziom lęków zmniejszył się średnio o 21 procent po 6 tygodniach przyjmowania leku i o 23 procent po 12 tygodniach.

Profesor Glyn Lewis, który przewodzi oddziałowi UCL Psychiatry, wezwał lekarzy, naukowców i osoby decyzyjne w brytyjskiej służbie zdrowia, aby rozważyć wprowadzenie takich metod do walki z depresją, które faktycznie działają.

Oficjalne dane wskazują, że pomiędzy 2017 a 2018 rokiem 7,3 miliona mieszkańców Anglii otrzymało leki przeciwdepresyjne - stanowią oni w sumie 17 procent populacji całego kraju.

Badanie zostanie opublikowane w czasopiśmie naukowo-medycznym Lancet Psychiatry. Testy, w tym kontrolowane placebo, przeprowadzono w przychodniach lekarskich w całej Anglii i wzięło w nich udział ponad 650 osób.

Przeprowadzenie niezależnego badania było możliwe dzięki wsparciu finansowemu National Institute for Health Research (NIHR).

Czytaj więcej:

Coraz więcej Irlandczyków na antydepresantach

Anglia: W aptece za darmo zbadasz swoje serce

1 na 4 dorosłych w Anglii uzależniony od leków?

Błędy NHS: Amputacja złego palca i narzędzia w ciałach pacjentów

  Komentarze
  • Gość
   22 września 2019, 14:02

   "Nieopłacany przez koncern medyczny test wykazał" - tu jest klucz. 99% testów, grantów i zaleceń jest sponsorowane przez Big Pharmę a testów niezależnych jak na lekarstwo. Business is Business

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama