Menu

Unia zapłaci migrantom za powrót

Unia zapłaci migrantom za powrót
Moria Camp - obóz dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. (Fot. Getty Images)
Migranci, którzy z Grecji zdecydują się wrócić do domów otrzymają po 2 tysiące euro - zaoferowała Unia Europejska. Propozycja będzie ważna przez miesiąc i obowiązywać ma tych, którzy dotarli do UE przed 2020 r. - poinformowała 'Gazeta Wyborcza'.
Reklama

Jak informuje "GW", szwedzka komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Ylva Johansson liczy, że "na tę propozycję skusi się ok. 5 tys. imigrantów". To miałoby odciążyć greckie wyspy, na których jest obecnie ponad 36 tys. migrantów, choć miejsc w obozach dla nich jest nieco ponad 5 tys.

"Johansson powiedziała, że oferta jest skierowana przede wszystkim do imigrantów ekonomicznych, świadomych tego, że ich szanse na przyznanie azylu są niewielkie" - zauważa dziennik.

Gazeta informuje również, że oferta przedstawiona przez KE znacznie przebija dotychczas realizowane programy dobrowolnych powrotów. "Od 2016 r. za pośrednictwem ONZ-owskiej Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z Grecji powróciło do swoich krajów ponad 18 tys. osób. Każda z nich dostała tylko 370 euro" - dodaje "GW".

Akcja dobrowolnych powrotów ma być koordynowana z unijną agendą ds. ochrony i monitorowania granic Frontex. Pieniądze przekazane migrantom maja natomiast pochodzić z dodatkowych 700 mln euro, które KE zdecydowała się wyłożyć na pomoc Grecji po tym, jak Turcja otworzyła swoją zachodnią granicę dla uchodźców chcących dostać się do krajów UE.

Czytaj więcej:

Grecja chce umieścić pływające zapory przeciw imigrantom

Od 1 marca Niemcy otwierają rynek pracy dla osób spoza UE

Frontex wysyła posiłki do Grecji. Obawy przed falą uchodźców

  Komentarze
  • Londynczyk
   15 marca, 06:56

   I znowu z kieszeni podatnika obywateli z UE ! obywatelom UE jakos nikt nie sponsoruje wyjazdow na przejazd do kraju kazdy obywatel UE musi zaplacic. UE powina zorganizowac obozy pracy niech wszystcy zapracuja na bilety i powrot do swoich krajow ! A UE nauczyla Arabskich i Afrykanskich emigeantow ze wszysdko dostaja za darmo kosztem podatnika.

  • Sofa loren
   15 marca, 08:17

   Unii juz nie ma. Gdzie jest komunistka Jourova w obliczu epidemii? Pytaja Włosi.

  • Era
   15 marca, 12:00

   Co za idioci! To szybki łatwy sposób na zarobienie kasy.Teraz napłynie ich 10 razy tyle dostaną i wrócą po następne.Tak ich przyzwyczajają do łatwej kasy że aż śmieją się z głupoty europejskich polityków!Rzucic im coronawirusa a nie siewnik glupiaja i tracą dodatkowe pieniadze

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama