Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Unia Europejska zatwierdziła całkowite zawieszenie umowy wizowej z Rosją

Unia Europejska zatwierdziła całkowite zawieszenie umowy wizowej z Rosją
Rosjanie będą mieli trudności z podróżowaniem na Zachód. (Fot. Getty Images)
UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.
Reklama
Reklama

Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.

"Umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz zezwalają na uprzywilejowany wjazd do UE obywatelom państw, które są wiarygodnymi partnerami szanującymi te same wartości co my. Rosja, która prowadzi niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę napastniczą, w tym dopuszcza się masowych ataków na ludność cywilną, straciła tę wiarygodność i zdeptała podstawowe wartości naszej międzynarodowej wspólnoty. Dzisiejsza decyzja to bezpośredni skutek rosyjskich działań i kolejny dowód na nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców" - oznajmił Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych.

Decyzja opublikowana w Dzienniku Urzędowym 9 września 2022 r. wejdzie w życie w dniu jej przyjęcia i będzie stosowana od 12 września 2022 r.

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją weszła w życie 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.

24 lutego 2022 r. Rada Europejska z całą mocą potępiła agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. 25 lutego UE przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji oraz zatwierdziła częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz dyplomatom, a także rosyjskim urzędnikom i biznesmenom.

Później przyjmowała dodatkowe środki w reakcji na działania Rosji i z myślą o wsparciu Ukrainy i jej obywateli. Na nieformalnym spotkaniu 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych wypracowali porozumienie polityczne co do całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz.

Całkowite zawieszenie dotyczy wszystkich kategorii osób przybywających do UE na pobyt krótkoterminowy. Komisja ma przygotować dodatkowe wytyczne, aby zagwarantować, że zawieszenie to nie zaszkodzi osobom podróżującym do UE w niezbędnych celach; między innymi dziennikarzom, dysydentom czy przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.

Czytaj więcej:

Media: Pięć państw UE sąsiadujących z Rosją wspólnie grozi zamknięciem granic dla Rosjan

  Komentarze
  • Jan1
   10 września, 12:03

   To i tak za mało, powinni mieć całkowity zakaz wjazdu a przebywający w UE powinni dostać nakaz opuszczenia UE nawet ci którzy tu mieszkają i pracują, niech wracają do swojego wspaniałego papuszki Putina

  • Pawel
   10 września, 15:29

   Dopiero co pisali w glownym medium USA kupuje metale I inne surowce gaz ropa dalej plynie placa w rublach Unia tez kupuje ale cisza 97% zboza z dzikich pol jest juz sprzedane do UNi az 3 % poplynelo do Afryki cyrk

  • Drakus
   10 września, 22:28

   Widać tu jedność i solidarność państw. Wszyscy dobrze gadają, a na boku robią interesy. Rosjanie sami powinni skazać Putina na dożywocie. Ktoś tam powinien liczyć straty i rozumieć że Putin to morderca i psychopata tylko że są zastraszeni i oszukiwani propagandą przez co widzą w nim bohatera. Niemcom marzy się zarządzanie w EU i wiele krajów to widzi bo ich decyzje są chore i wszyscy na tym tracimy. Musi być uczciwe rządzenie oparte na zaufaniu i równość wszystkich. Jak nie chcą wypłacić nam tego co się należy to my nie musimy dzielić się z nimi gazem. Będziemy współpracować, albo się kłócić.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama