Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ulewne deszcze i powodzie przeszły nad Anglią i Walią. Ostrzeżenia przed dalszymi powodziami

Ulewne deszcze i powodzie przeszły nad Anglią i Walią. Ostrzeżenia przed dalszymi powodziami
Deszcze i burze występujące w UK w ciągu ostatniej doby przełamały falę upałów. Na zdj. odwiedzający National Waterways Museum w Ellesmere Port, 15 sierpnia 2022 r. (Fot. Getty Images)
Wczorajsze burze z ulewnym deszczem na południowym zachodzie spowodowały powodzie w Kornwalii i Devon. Dzisiaj i jutro deszcze oraz burze są prognozowane dla Anglii i Walii - wraz z ostrzeżeniami przed nagłymi powodziami.
Reklama
Reklama

Brytyjski Met Office wydał dwa żółte alerty przed burzami mającymi wystąpić dzisiaj i jutro, z możliwymi utrudnieniami w podróży, przerwami w dostawie prądu, gradem i podtopieniami. Osobne żółte ostrzeżenie przed deszczem, miejscami silnym, obejmuje Szkocję.

Ulewne deszcze raczej nie załagodzą suszy, ponieważ woda deszczowa z trudem przenika przez wyschniętą ziemię, co sprawia, że będzie ona spływać z odwodnionej powierzchni i powodować podtopienia na niektórych obszarach.

Żółte ostrzeżenie przed burzami obowiązuje dla większości terytorium Anglii i Walii dzisiaj, a w południowej Anglii jutro.

Deszcz prawdopodobnie skoncentruje się bardziej w południowych częściach Anglii, a na obszarach położonych jeszcze dalej na południe, możliwy jest grad i liczne wyładowania atmosferyczne oraz gwałtowne powodzie.

Podtopienia domów i firm mogą nastąpić szybko, gdy gwałtowne ulewy uderzą w centralną i południową część Anglii, kiedy rwąca i głęboka woda powodziowa może spowodować zagrożenie dla życia.

W mediach społecznościowych opublikowano nagrania, pokazujące rondo w Truro w Kornwalii, które szybko zalewa woda po przejściu ulewy.

W Belfaście centrum handlowe zostało zamknięte po zalaniu budynku przez napływającą przez dach wodę.

Supermarket Tesco i kino Vue w mieście Inverness również zostały zamknięte po tym, jak ich dachy zawaliły się po intensywnej ulewie w centrum handlowym Inshes Retail Park.

Z kolei na Wyspie Man uderzenie pioruna wyrwało dziurę w dachu domu. Służby ratunkowe potwierdziły, że cztery domy zostały uszkodzone podczas nocnej burzy.
 

Czytaj więcej:

Pogoda w UK: Po 4-dniowej fali upałów ostrzeżenie przed burzami i ulewami

Silne burze dotarły do Irlandii. Tysiące domów bez prądu

To już koniec fali upałów w UK. Jest ostrzeżenie przed burzami

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.09.2022
  GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama