Menu

Uczniowie w Szkocji wracają do szkół

Uczniowie w Szkocji wracają do szkół
Powrót do szkół w Szkocji odbywa się stopniowo. (Fot. Getty Images)
Uczniowie w Szkocji, jako pierwsi w Wielkiej Brytanii, rozpoczęli wczoraj powrót do szkół po prawie pięciomiesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa.
Reklama

Większość z 700 tys. uczniów - z wyjątkiem dzieci kluczowych pracowników - nie miała zajęć w salach lekcyjnych od 20 marca; do końca zeszłego roku szkolnego prowadzone były zdalnie.

Powrót do szkół w Szkocji odbywa się stopniowo. Wczoraj jako pierwsze poszły do nich dzieci na Szetlandach oraz w regionie Scottish Borders, zaś dzisiaj wznowią działalność szkoły w większości z pozostałych 30 jednostek administracyjnych.

Szkocki rząd dał lokalnym władzom pewną autonomię co do terminu otwarcia szkół i pozwolił, by pierwszy tydzień potraktować jako adaptacyjny, ale chce, aby od 18 sierpnia wszyscy uczniowie wrócili do zajęć w pełnym wymiarze.

Wydane wytyczne zalecają, by w miarę możliwości uczniowie spędzali cały dzień w tych samych grupach, choć nie ma obowiązku, by utrzymywali określony dystans. Ten może być zalecany jako dodatkowe zabezpieczenie między uczniami w szkołach średnich, a także jest wymagany pomiędzy dorosłymi i pomiędzy dorosłymi a dziećmi.

Zasłanianie twarzy jest wymagane tylko w przypadku dorosłych, jeśli przez więcej niż 15 minut będą przebywać w odległości mniejszej niż 2 m od innej osoby - ale zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą to robić, jeśli chcą. Wytyczne mówią, że przy ich stosowaniu należy brać pod uwagę konkretne uwarunkowania w danej szkole oraz że odnoszą się one także do autobusów szkolnych.

"Szkoły naprawdę ciężko pracowały, aby wspierać uczniów w czasie zamknięcia, ale wiemy, że miało ono negatywny wpływ na edukację, na dobre samopoczucie, na szczęście młodych ludzi, więc ich powrót do edukacji w pełnym wymiarze godzin musi być priorytetem" - oświadczyła szefowa szkockiego rządu, Nicola Sturgeon.

Czytaj więcej:

Polska: Podano daty ponownego otwarcia szkół

Anglia: Puby "mogą być zamknięte" po to, by móc otworzyć szkoły

University College London: Druga fala zakażeń koronawirusem może być "dwa razy większa"

Boris Johnson: Powrót wszystkich uczniów do szkół jest moralnym obowiązkiem

Johnson: Zamykanie szkół to ostatnia rzecz, którą chcemy robić

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama