Menu

USA rozpoczną walkę z fake newsami w social mediach

USA rozpoczną walkę z fake newsami w social mediach
Donald Trump popadł w konflikt z Twitterem, co może tłumaczyć chęć szybkiego uregulowania przepisów dotyczących fake newsów. (Fot. Getty Images)
Biały Dom zapowiedział, że prezydent Donald Trump podpisze dziś przełomowe rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych. Projekt dekretu sugeruje, że jego skutkiem może być pełne obarczenie serwisów odpowiedzialnością za treści tworzone przez użytkowników.
Reklama

Do treści projektu dokumentu, którego podpisanie zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany, dotarła agencja Reuters. Rozporządzenie wzywa Federalną Komisję ds. Komunikacji (FCC), regulatora rynku mediów, do zaproponowania zmiany przepisów ustawy, która obecnie w dużej mierze chroni platformy internetowe przed prawną odpowiedzialnością za materiały zamieszczane przez użytkowników. FCC miałaby uściślić, czy moderacja wpisów użytkowników przez sieci społecznościowe powinna łączyć się z utratą ochrony przed odpowiedzialnością prawną.

Rozporządzenie zostało zapowiedziane krótko po tym, jak Twitter opatrzył dwa wpisy Trumpa specjalnym linkiem zachęcającym do "poznania faktów" na temat głosowania korespondencyjnego. We wpisach Trump stwierdził, że dopuszczenie do głosowania pocztą na dużą skalę doprowadzi do sfałszowania wyborów w listopadzie br. - mimo, że sam wielokrotnie oddawał głos w ten sposób. Klikając na dołączone przez Twittera łącze, użytkownik zostaje przekierowany na stronę z artykułami i tweetami prostującymi wypowiedź prezydenta.

Podobne rozwiązanie ws. fake newsów powoli wdrażane jest również w krajach członkowskich UE. (Fot. Getty Images)

W odpowiedzi Trump zapowiedział, że nie dopuści, by Twitter "ingerował w wybory 2020 r." i "tłamsił wolność słowa". Zapowiedział też, że doprowadzi do zamknięcia lub "mocnego uregulowania" mediów społecznościowych, jeśli będą cenzurować "konserwatywne głosy".

Wczoraj działania Twittera skrytykował twórca Facebooka Mark Zuckerberg. W wywiadzie dla sprzyjającej Trumpowi telewizji Fox News biznesmen stwierdził, że prywatne firmy nie powinny tak mocno ingerować w treści użytkowników.

"Uważam, że Facebook nie powinien być arbitrem prawdy na temat wszystkiego, co ludzie mówią w internecie" - stwierdził Zuckerberg. 

Czytaj więcej:

Portal zarzucił rosyjskiej agencji "fake news" o Borisie Johnsonie

Facebook policzył wszystkie treści spiskowe o koronawirusie

Węgry: Prace społeczne za fake newsy o koronawirusie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama