Menu

USA: Szczepionka Pfizera zatwierdzona dla dzieci od 12. roku życia

USA: Szczepionka Pfizera zatwierdzona dla dzieci od 12. roku życia
Jest to pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej. (Fot. Getty Images)
Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła wczoraj do użytku w nagłych wypadkach szczepionkę przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia.
Reklama
Reklama

Do tej pory szczepionka Pfizera w USA była podawana osobom powyżej 16. roku życia. USA są drugim krajem, po Kanadzie, który dopuścił stosowanie tego preparatu dla osób od lat 12.

Jest to pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej, co w USA jest postrzegane jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do władz stanowych o natychmiastowe udostępnienie szczepionki młodym ludziom w wieku od 12. do 15. roku życia.

"Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed Covid-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii" - oświadczyła pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock. "Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko Covid-19" - dodała..

Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z Covid-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak nie są one pozbawione ryzyka poważnego zachorowania i nadal mogą rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym.

"Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować" - powiedział dr William Gruber, czołowy naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer.

Prawie 46 proc. ludzi w Stanach Zjednoczonych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki - wynika z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Preparat przyjęło prawie 2 mln osób w wieku 16 i 17 lat.

Według amerykańskich organów służby zdrowia, od 1 marca 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. około 1,5 miliona młodych ludzi w wieku od 11 do 17 lat zachorowało na Covid-19.

Firmy Pfizer/BioNTech ogłosiły tydzień temu, że planują we wrześniu złożyć wniosek o pozwolenie na szczepienie w USA dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Złożenie wniosku o zezwolenie na szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mogłoby nastąpić "w czwartym kwartale" - zapowiadał szef firmy Pfizer Albert Bourla.

Czytaj więcej:

Pfizer prowadzi badania nad doustnym lekiem przeciw SARS-CoV-2

12 dni po pierwszej dawce od firm Pfizer i AstraZeneca ryzyko zakażenia maleje znacząco

Jedna dawka szczepionki Pfizera może nie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa

UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę AstraZeneca

Włochy: 23-latka przez pomyłkę dostała sześć dawek szczepionki Pfizera

W Polsce podano już prawie 14 mln zastrzyków na Covid-19

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama