Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Coraz więcej Amerykanów chodzi codziennie z bronią w ręku

USA: Coraz więcej Amerykanów chodzi codziennie z bronią w ręku
Coraz więcej Amerykanów zaopatruje się w broń palną. (Fot. Getty Images)
Według najnowszych dostępnych danych z 2019 roku, w tym czasie sześć milionów Amerykanów nosiło codziennie broń palną w miejscach publicznych. Było to dwa razy więcej niż w 2015 roku.
Reklama
Reklama

Badania na ten temat na podstawie statystyk przeprowadził American Journal of Public Health. Przewiduje, że po orzeczeniu Sądu Najwyższego z początku tego roku obalającym ograniczenia dotyczące publicznego noszenia broni ten niepokojący trend będzie kontynuowany.

Zdaniem głównego autora raportu - profesora University of w Washington Ali Rowhani-Rahbara - rośnie odsetek właścicieli broni palnej twierdzących, że posiadają ją dla samoobrony, a nie polowania lub rekreacji. Noszą ją, gdy wychodzą z domu. W 2019 roku częściej byli to mieszkańcy Południa. Czterech na pięciu było mężczyznami, a trzech na czterech było białymi.

"Jak wykazują ostatnie badania, prawie jedna trzecia dorosłych Amerykanów przyznaje, że posiada broń palną. Odsetek decydujących się na regularne jej noszenie w miejscach publicznych jest niższy. Jedna trzecia posiadaczy broni (16 mln dorosłych) twierdzi, że nosiła załadowaną broń ręczną w miejscach publicznych przynajmniej raz w miesiącu, a szacunkowo 6 mln codziennie" – podał "The Guardian".

Większość osób noszących ze sobą broń twierdzi, że robi to dla samoobrony... (Fot. Getty Images)

W opinii Rowhani-Rahbara, obecnie liczba dorosłych noszących broń codziennie jest prawdopodobnie wyższa niż szacunki z 2019 roku. Rekordowy wzrost sprzedaży broni nastąpił bowiem podczas pandemii.

Według FBI, w latach 2010-2019 w USA rocznie sprzedawano legalnie średnio 13 mln sztuk broni. Zarówno w 2020, jak i 2021 roku zwiększyła się do około 20 mln.

Organizacja non-profit opowiadająca się za kontrolą broni, Everytown Research & Policy, podkreśliła, że w przeciętnym roku w rezultacie przemocy z użyciem broni palnej w Ameryce ginie 40 tys. osób, dwa razy więcej odnosi obrażenia.

Skutki ekonomiczne przemocy są szacowane na 557 mld dolarów rocznie. Jest to pięciokrotnie więcej niż budżet Ministerstwa Edukacji, które finansuje przedszkola, szkoły i studia dla milionów Amerykanów.

Czytaj więcej:

Amerykanie żyją krócej. Tak nie było od 100 lat

USA: Siedem osób zginęło w strzelaninie w supermarkecie w Chesapeake w Wirginii

  Komentarze
  • Drakus
   26 listopada 2022, 18:15

   Prawo do posiadania to kaprys Amerykanów. To tak jakby nie znali człowieka i wiedzieli że użyje tego do ataku. Podobna jest sprawa broni atomowej na planecie. Świat potrzebuje uczciwego Rządu wszystkich Państw, który połączy Prawa, Traktaty i Konstytucje. Obecnie jeden Putin może zniszczyć życie wszystkim używając złej broni. Musimy zaakceptować to że w pierwszej kolejności jesteśmy mieszkańcami Planety póżniej na Państwa. Tylko współpracując przetrwamy. Obecnie produkujemy śmieci, broń i się zabijamy. Ludzie inteligentni, Rządy nie starają się zrobić czegoś mądrego, brak dobrej woli.

  • SA
   26 listopada 2022, 19:47

   Drakus, odstaw dopalacze:)

  • Brain Dead
   26 listopada 2022, 19:53

   Juz wiecie dlaczego na swiecie dzieje sié to co sie dzieje? Zeby potem przyszedl ktos z gotowym planem naprawy i uratowania swiata, ale pod róznymi warunkami. Bedzie pokój na swiecie ale wszyscy maja zaakceptowac jeden rzád šwiatowy, cyfrowá waluté z datá waznosci, szczepienia, paszport covidowy, systemy rozpoznawania twarzy, swòj šlad wéglowy, biedé w imié klimatu, energetyczny lockdown, braki zywnošci i wiele innych rzeczy wyšnionych przez chore umysly Shwaba i spólki od NWO. Ale najpierw depopulacja, terror i taki strach wywolany wydarzeniami na swiecie, ze ludzie zgodzá sié na wszystko.

  • Hu7
   27 listopada 2022, 09:18

   Srakus, myslalem ze wyzdrowiales...
   Dyrektor swiata, wprowadzil by troche tej demokracji na swoje ulice... Bo jak narazie to pali glupa, to Serbia, to Irak, teraz Ukraina itd
   Hatfu!

  • Drakus
   27 listopada 2022, 11:24

   Uważacie się za inteligentnych i rozumiecie co jest złe, ale nikt nie napisał jak to naprawić!. Smrodzicie i narzekacie że śmierdzi. Problem jest w tym że nie wiecie co to Kultura, Uczciwość, Szacunek, Pomoc itp. Patrzycie jak Rusek morduje Ukraińca i nie udzielacie pomocy bo Rusek postawi piwo i czujecie się niewinni. Na Świecie uczą zarabiać pieniądze i wykorzystywać innych i wy tak postępujecie. Nie rozumiecie tego co jest najważniejsze i dlatego tak trudno o porządek. Ja was rozumiem i namawiam do myślenia bo można to naprawić, ale musicie wykazać dobrą wolę.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama