Menu

UNESCO: Twarda granica oznacza powrót przemocy do Irlandii

UNESCO: Twarda granica oznacza powrót przemocy do Irlandii
Według UNESCO, konsekwencje Brexitu będą powszechnie odczuwalne. (Fot. Getty Images)
Do Irlandii Północnej powróci przemoc, jeśli na granicy zostanie zainstalowana jakakolwiek infrastruktura - ostrzega UNESCO w swoim 377-stronicowym raporcie.
Reklama

W raporcie zauważono, że młodzież w Irlandii Północnej nie musiała znosić przemocy poprzednich pokoleń, ale nadal żyje w "środowisku pokonfliktowym z problemami, takimi jak poczucie straty, ukryta aktywność paramilitarna i sporadyczna przemoc" .

"W przypadku Brexitu bez umowy twarda granica może stać się faktem w ciągu zaledwie sześciu tygodni. Wszystko wskazuje na to, że bez zaangażowania młodzieży i obywateli wszystkich środowisk, nastąpi powrót do przemocy" - czytamy w raporcie.

Raport opublikowano zaledwie kilka godzin po wybuchu bomby w kanalizacji w Armagh, a także kilka tygodni po wybuchu bomby samochodowej w Derry - informuje "The Guardian".

Zdaniem UNESCO, jakakolwiek infrastruktura graniczna będzie radykalizować młodych. Dla powstrzymania przemytu będą potrzebne kontrole i patrole, a jeśli się pojawią, zaczną znów mobilizować grupy paramilitarne.

"Pokój wygrany przez poprzednie pokolenia nie może zostać zagrożony przez obecne pokolenia i musi zostać przekazany przyszłym pokoleniom" - zaznacza Mark Daly, senator z głównej partii opozycyjnej w Irlandii, Fianna Fáil, który opracował raport.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości